Vyrobte si domácí prací prášek, který zahanbí i ty německé. Takhle jste ještě nevyprali

Praní prádla v automatické pračce je otázkou chvilky. Pokud perete běžným způsobem, nasypete do pračky prací prášek, gel nebo tablety, přidáte aviváž a dál se o nic nemusíte starat. Jde ale prát i šetrněji, ekologicky a levněji. Vyrobte si svůj vlastní prací prášek a budete překvapeni. Připravit si můžete rovnou dvě verze – na bílé a na barevné prádlo.

Výhody domácích pracích prášků

V první řadě jsou ekologické a šetrné. Za druhé jsou stejně účinné jako předražené prací prostředky, které běžně kupujete – a s tím souvisí i jejich další výhoda, což je výrazně nižší cena. Neobsahují alergeny. A nakonec, jejich výroba je velmi snadná!

Prací prášek na barevné prádlo

Na výrobu vlastního pracího prášku budete potřebovat 150 g mýdla a sodu na praní (uhličitan sodný). Mýdlo nastrouháte najemno, přimícháte sodu na praní (1 kg), smícháte a 2 až tři lžíce směsi vložíte přímo do bubnu.

Prací prostředek na bílé prádlo

U bílého prádla je postup velmi obdobný. Liší se pouze v tom, že navíc přidáte perkarbonát sodný a tead. Smíchejte 1 kg perkarbonátu s 50 g teadu, a ke každé várce bílého prádla přidejte navíc 2 lžíce této směsi.

Foto: Shutterstock

Mýdlový sliz

Podobně si můžete vyrobit i prací sliz. Budete potřebovat 250 g marseillského mýdla, 250 g prací sody, a esenciální olej. Připravte si velkou nádobu, nalijte do ní 5 litrů vařící vody a smíchejte s mýdlovými vločkami. Důkladně míchejte. Poté, co se mýdlo rozpustí, dolijte dalších 5 l vody a vsypte 250 g prací sody. Po promíchání nechte stát 24 hodin a máte hotovo. Skladujte v uzavřené nádobě. Na jednu prací dávku budete potřebovat 250 ml slizu. Do každé dávky pak přidejte několik kapek esenciálního oleje.

Připravte si vlastní aviváž

 Když se chcete zcela vyhnout běžným prostředkům, ale nechcete se vzdát aviváže, připravte si vlastní. Smíchejte 2 lžíce octa s vodou, a přidejte několik kapek esenciálního oleje.  Před použitím aviváž pokaždé protřepte a nalijte ji do přihrádky na aviváž. Nemějte obavy, že by oblečení po vyprání bylo cítit po octu. Aviváž nebude tak intenzivní jak z obchodu, ale bude spíše jemnější.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments