Už žádné mastné skvrny na utěrkách. Odstraníte je jednoduchým trikem

Utěrka je jednou z nejčastěji používaných textilií v naší domácnosti. Bereme ji do rukou pokaždé, když se nám něco rozlije, nebo když si rychle potřebujeme otřít ruce. Proto se často stává, že na ní ulpí skvrna, která se dá velmi těžko odstranit. Nejnáročnější skvrny představují ty od oleje nebo ovoce a zeleniny. Zkuste je co nejefektivněji odstranit.

Nechat či vyhodit?

Materiál, ze kterého se utěrka vyrábí by měl být dostatečně savý, ale i pevný. Z toho důvodu jsou utěrky tou nejvíce znečištěnou textilií v domácnosti. Skvrna se totiž velmi rychle dostane do vlákna. Jakmile dojde k její silnému ušpinění, máte před sebou volbu. Můžete ji okamžitě vyprat, smířit se se skvrnou nebo ji vyhodit a pořídit si novou. Rozhodnete-li se skvrny zbavit a vrátit utěrce původní „lesk“, zkuste několik ověřených postupů.

Tekutý prací prostředek

Prací prostředek má skoro každý vždy k dispozici. Na odstranění mastných skvrn je nejvhodnější ten tekutý. Dokáže odstranit fleky z bavlny i ze syntetického vládna, plastu nebo kovu. Pokud je to tak jednoduché, proč to nejde tak rychle? Nestačí totiž vyprat utěrku v pračce, ale tekutinu aplikovat rovnou na skvrnu. Nechte působit 20 minut. Poté opatrně vetřete starým kartáčkem na zuby a teprve poté vyperte.

Mýdlo nebo žlučové mýdlo

Alternativou k pracímu prášku muže být mýdlo, v lepším případě žlučové, které oceníte i na jiné skvrny, které mohou vznikat při běžném provozu domácnosti. Nastrouhejte trochu mýdla a nechte ho rozpustit v horké vodě. Vznikne vám tekutá hmota, kterou vetřete do látky. Před tím ji namočte do teplé vody a vymačkejte. Ještě vlhkou utěrku vložte do pračky a perte standardním postupem.

Foto: Shutterstock

Dětský pudr

Tento nezvyklý pomocník při odstraňování mastnoty vás překvapí. Proč byste ho měli používat na skvrny?  Obsahuje totiž mastek. Mastnota před ním doslova uteče. Zaprašte skvrnu dětským pudrem a nechte ho asi hodinu působit před tím, než prášek čistým a suchým hadříkem setřete. Nakonec vložte utěrku do pračky a nechte vyprat v pračce.

Zatočte se starými skvrnami

Vždy je vhodné skvrnu začít odstraňovat v momentě, kdy vznikne. Stane-li se, že se pro její čištění rozhodnete až později, použijte lak na vlasy. Tato metoda sice není příliš ekologická, ale je velmi účinná. Nastříkejte větší dávku přímo na skvrnu, odložte stranou a po dvaceti minutách vyperte v pračce.

Foto: Shutterstock, zdroj: déco.fr

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments