Úžasně léčivý nápoj, který srazí vysoký cholesterol. Vědci poradili, jak často ho pít

Dokážete spolehlivě říct, zda náhodou netrpíte vysokým cholesterolem? Pravděpodobně nikoliv, protože kromě krevních testů neexistuje způsob, jak to zjistit. Málokoho to přitom trápí, protože cholesterolu nepřikládá velkou váhu. Mělo by tomu být ale přesně naopak, protože tento stav závažným způsobem poškozuje lidské tělo.

Prospěšný typ vlákniny

Naštěstí se vysoký cholesterol dá ovlivnit úpravou stravování a navíc zařazením takových potravin, které se postarají o to, že hladina této tukové substance v těle opět klesne. Podle studie publikované v časopise The American Journal of Clinical Nutrition má přesně takový efekt ovocný džus obohacený o betaglukany.

Betaglukany představují typ vlákniny, který najdeme v buňkách určitých druhů kvasnic, řas, hub a bakterií. “Betaglukany dokáží snížit sérové koncentrace celkového a LDL cholesterolu. Mechanismus tohoto procesu není jasný,” uvádí autoři studie. Dodávají také, že není vždy jasné, jaký efekt bude mít ta která potravina, jež je o betagkulany obohacená.

Foto: Shutterstock

Pijte nápoj a změňte životosprávu

Proto se výzkum zaměřil na ovocné džusy obohacené touto látkou. Po dobu tří týdnů dobrovolníci konzumovali buď takto upravený džus nebo džus s placebem. Výsledky byly poměrně jednoznačné. “Betaglukany obohacený ovocný džus snížil sérovou koncentraci celkového a LDL cholesterolu,” uvádí studie.

Pochopitelně nemůžete tento nápoj brát za samospásný a věřit tomu, že vás ochrání navzdory nezdravému životnímu stylu. Obecně platí, že pro snížení vysokého cholesterolu je třeba omezit příjem tučných jídel, zejména takových, která obsahují nasycené tuky.

Zdravější jsou nenasycené tuky, které obsahují například tučné ryby, hnědá rýže, ořechy a semínka, ovoce nebo zelenina. Lidé by si také měli vyhradit alespoň 150 minut týdně na pohybovou aktivitu.

Foto: Shutterstock, zdroje: The American Journal of Clinical Nutrition, MedlinePlus

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments