Znamení krevní sraženiny na kůži. Pokud ho uvidíte, je třeba jednat rychle

Srážlivost krve je v zásadě přirozenou a vítanou schopností těla, protože pomáhá léčit rány, které zacelí a zamezí odtékání krve. Někdy však mohou být krevní sraženiny ke škodě věci, a to když se utvoří a zacpou tepny. To pak vede k infarktu nebo mozkové mrtvici.

Hluboká žilní trombóza

Hluboká žilní trombóza představuje krevní sraženinu, která se rozvine v některé z hluboko uložených žil v těle. Taková sraženina může částečně nebo zcela tepnu zablokovat a znemožnit průtok krve.

Existuje přitom hned několik znamení a symptomů krevní sraženiny. Je důležité, abyste si jich všimli, protože vás mohou ohrožovat na životě. Jsou nebezpečné a vyžadují okamžitý co nejčasnější lékařský zásah. Ne vždy má hluboká žilní trombóza příznaky, ale většinou se utvoří v jedné noze či ruce, a tak se symptomy soustředí tam.

Podle serveru Cleveland Clinic zahrnují projevy hluboké žilní trombózy otoky nohou či rukou, které se mohou objevit znenadání. Obvykle se objeví také bolest nebo ztuhlost končetiny, a to i v klidovém i aktivním režimu.

Foto: Shutterstock

Kůže se začne měnit

Podle odborníků se promění také kůže na postižené končetině. Ta najednou ztratí barvu, nebo se naopak zabarví doruda. Prosvítají také některé tepny, které jsou blízko kůže. Také mohou být větší než je běžné.

Hluboká žilní trombóza je velmi závažným stavem, protože krevní sraženina se může utrhnout a putovat krevním oběhem až k srdci nebo plicím. V takovém případě potom nastává třeba plicní embolie,” uvádí server NHS.

Pokud má lékař podezření na hlubokou žilní trombózu, pravděpodobně vás odešle na ultrazvuk. Ten by měl ukázat, zda krev tepnou protéká standardně, nebo nikoliv. V úvahu připadá také rentgen tepny, takzvaný venogram. V takovém případě můžete dostat do žíly speciální barvivo, které pomůže ukázat, kde se sraženina nachází.

Foto: Shutterstock, zdroje: Cleveland Clinic, NHS

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments