Uzel na řetízku rozmotám raz dva. Nový trik je doslova hitem internetu

Komu z nás se někdy nezauzloval řetízek? Většinou si za to můžeme sami, a to nevhodným skladováním šperků. Pokud jich máte víc v krabičce a navíc ještě dohromady s prstýnky a náramky, pravděpodobně tuto nemilou událost řešíte častěji.

Způsobů, jak rozmotat zašmodrchané uzlíky, je několik. Všechny ale vyžadují určitou dávku trpělivosti. Nikdy se do této činnosti nepouštějte, pokud máte málo času.

Pomůže dětský olej nebo pudr

Pomůže vám kapka dětského nebo klidně i olivového oleje. Kápněte ho na uzel, potřete celý řetízek a promněte ho mezi prsty. Snížíte tak tření mezi jednotlivými očky. Pokud je zapnutý, rozepněte ho.

Potom položte řetízek na rovnou a dobře osvětlenou transparentní plochu a pomocí 2 jehel začněte uzlík uvolňovat. Až vše k vlastní spokojenosti rozmotáte, nezapomeňte řetízek opláchnout teplou mýdlovou vodou, abyste odstranili všechny zbytky mastnoty.  

Alternativou k oleji je dětský pudr, mouka nebo kukuřičný škrob. Pořádně poprašte celý řetízek a poté uzly jemně mněte, až se trochu uvolní. Následně vám opět pomohou jehly, spínací špendlíky nebo třeba pinzeta.

Práškový produkt působí jako lubrikant. Používejte ho ale samostatně, nikdy ne v kombinaci s olejem. Jinak byste vytvořili mazlavou nepřehlednou hmotu, která by vám jen přidělala další práci.

Foto: Shutterstock

Pomohou i vibrace

Nemáte-li čas nebo trpělivost, potřete uzlíky olejem, uložte šperk do malé krabičky a tu položte na pračku, až bude v provozu. Nebo na jakýkoli jiný vibrující předmět. Vibrace pomohou alespoň částečně uvolnit naolejované uzly a usnadní vám práci.

Pokud je shluk uzlů větší, píchněte jehlou do středu očka v chumlu a jemně řetízkem pohupujte. Jakmile se utvoří větší otvor, začněte prsty nebo druhou jehlou očka od sebe roztahovat. V případě potřeby přidejte další olej nebo pudr. K oddělení velkých zauzlených skrumáží můžete použít i malý šroubovák. Vždy ale postupujte od středu ke koncům.

Nechte řetízky viset

Těmto událostem je ale lepší předcházet. Řetízky a náhrdelníky nikdy nenechávejte ležet na sobě. Uchovávejte je zavěšené. Pořiďte si stojánek, na kterém budou viset pěkně odděleně. Nebo nástěnku, do které zapícháte připínáčky a řetízky na ně rozvěsíte.    

V přiloženém videu můžete vidět, že s trochou cviku rozmotáte i opravdu velké uzly i bez oleje a pudru.

youtube

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Bob
Bob
7 měsíců

Super