V 65 jsem si šla pro důchod. Nedali mi ani korunu. Mám prý ještě pracovat. Co se to v Česku děje?

Kolem důchodů panuje celá řada nepřesností a dokonce i mýtů. Jedním z těch hlavních je to, že prakticky každý bude pobírat průměrnou penzi, která dnes činí přibližně 21 tisíc korun. To je částka, o které se neustále mluví, a tak mají lidé pocit, že na ni mají automaticky nárok. Tak tomu ale opravdu není.

Tvrdé podmínky

Pokud odejdete do důchodu a byli jste například OSVČ platící minimální zálohy, potom počítejte s tím, že dostanete nějakých 10 až 12 tisíc korun, což v dnešní době není na vyskakování. Ale pořád lepší, než když zjistíte, že na důchod nemáte absolutně žádný nárok.

I to se vám totiž velmi jednoduše může stát. “Když jsem dosáhla 65 let, požádala jsem si o důchod, protože jsem měla za to, že jde o jedinou podmínku. Jenže oni mi to zamítli a řekli, že mi žádný důchod nedají,” líčí seniorka Miriam, která si ještě nemůže říkat důchodkyně, protože žádný důchod nedostala. “Ve vyjádření stálo, že jsem se dostatečně dlouho neúčastnila důchodového pojištění.

Dotyčná narazila na velký problém tuzemského důchodového systému, o kterém se každoročně dozví tisíce lidí, a to právě tak, že nedostanou důchod, i když si myslí, že na něj mají nárok. V českém právním řádu je totiž uvedeno, že člověk musí být důchodového pojištění účasten alespoň 35 let, což je velmi dlouhá doba. Obzvlášť pro dnešní mladé, kteří do práce nastupují třeba až po třicítce a kterým se studium do této doby nezapočítává.

Celé je to zamotané

Naopak se tam počítají takzvané vyloučené doby, kdy je člověk například na rodičovské dovolené nebo je nezaměstnaný. Ve druhém případě se ale takto započtou maximálně tři roky. Delší nezaměstnanost se tedy nebere a na to většina lidí dojíždí.

Čtěte také: Důchodci v Česku budou plavat v penězích. Jurečka oznámil, jak si přijdou na tisíce korun měsíčně navíc

Zkrátka obecně platí, že byste měli mít odpracováno 35 let. Pokud to nesplníte, žádný důchod nedostanete a musíte pracovat dále. “Naštěstí mě vzali zpátky ve firmě, odkud jsem odešla. Budu tam muset pracovat ještě pět let do svých 70 roků. Na České správě sociálního zabezpečení mi řekli, že pokud docílím této mety, stačí jen dvacet odpracovaných let, což splním,” líčí paní Miriam.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments