To snad ne. Velkou českou banku napadli. Lidé přišli o velké peníze

Češi mají velkou výhodu v tom, že jejich banky jsou opravdu velmi dobře zabezpečené. Bankovní domy v tuzemsku do bezpečnosti hodně investují a aktivní jsou také v edukaci klientů, aby zbytečně nepřicházeli o peníze. Jak se ale ukazuje, někdy to přeci jen nestačí. Souběh okolností potom může přinést velmi nepříjemné situace.

Opakovaná záležitost

Každý dnes dobře ví, že banku už dneska nikdo nevykrade fyzicky. O to více se o to ale organizované skupiny pokoušejí digitální cestou. Tam totiž vidí takřka nekonečné možnosti, jak si převést obrovské částky na své účty. Obvykle se jim to nedaří, ovšem i jejich pokusy mohou přinést nemalé problémy.

V minulých dnech obrovským problémům čelila Fio Banka, u které mají účet a své úspory stovky tisíc Čechů. “Omlouváme se za komplikace, ale v důsledku kybernetického DDoS útoku mohou být dočasně nedostupné naše bankovnictví, e-Broker nebo platby kartou na internetu,” přiznala banka problémy v jednom dni. Ty se ovšem projevovaly i v dalších dnech a je otázkou, zda jsou definitivně vyřešeny.

Toto by nebyla úplná novinka, jelikož banky podobným pokusům čelily již dříve, ale vždy je odrazily, byť za cenu toho, že jejich služby byly nějakou dobu nedostupné. V tomto případě je to ale závažné proto, že se řada klientů ozvala s tím, že přišla o peníze.

Klienti si stěžují

Když už se mi na web na třetí pokus podařilo přihlásit, zjistila jsem, že mám na účtu jen 20 euro, přičemž 1300 euro bylo převedeno v rámci evropské platby,” řekla jedna z klientek pro slovenskou televizi RTVS. Podobný problém řeší i další klienti, což potvrdila i policie.

Ovšem Fio Banka odmítá, že by lidé o své peníze přišli kvůli nějaké chybě v zabezpečení nebo že by se do jejich účtů někdo naboural kvůli bezpečnostní chybě. Naznačuje, že to bylo zřejmě důsledkem pochybení samotných klientů.

Čtěte také: Velká česká banka se tvrdě opřela do důchodců. Ti nevěří vlastním očím, co musí udělat. Jinak o všechno přijdou

Nejrůznější podvodníci totiž mohli využít situace a kontaktovat některé klienty s tím, že jim pomohou vyřešit problémy s přihlášením nebo něčím jiným. Mohli se klidně vydávat i za pracovníky banky. A pokud jim klienti poskytli přihlašovací údaje k účtu, těžko se mohou divit tomu, že o peníze přišli.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments