V Česku náhle začaly krachovat velké firmy. Je to tady, jde se na dlažbu

Byla to jen otázka času. Česká republika dosud tak nějak žila z bohaté minulosti, která byla provázena rekordně nízkou nezaměstnaností, na níž si zde lidé už zvykli. Už se zapomnělo na to, že nezaměstnanost kolem tří procent zdaleka nebývala standardem a že svého času se mluvilo dokonce o tom, že níž než pod pět procent nemůže klesnout.

Situace je vážná

V důsledku toho jsme tu také měli přehřátý pracovní trh, kde to byli právě zaměstnanci, kdo si diktoval podmínky. Společnosti nabíraly doslova každého a nikdo, kdo chtěl pracovat, tak delší dobu nezůstal bez slušné práce.

Jak se ale ukazuje, toto období zřejmě končí. Nezaměstnanost v České republice po delší době začala růst, a přestože to zatím není kdovíjak velký problém, tempo může nabrat na rychlosti velmi záhy.

Spolu s tím se totiž objevují velmi negativní signály z podnikatelského sektoru. Zkrachovala například významná stavební společnost Raeder & Falge, která může vyvolat kaskádovitou reakci. Dlužila totiž více než 150 věřitelům, a to poměrně významné částky.

Foto: Shutterstock

Firmy už to nezvládají

Problémy má také Sklárna Harrachov, která musí kvůli vysokým cenám plynu, s nimiž jí nikdo nepomohl, zastavit pece. Propustí veškeré zaměstnance, byť tito mají vyhlídku, že by se příští rok mohli do firmy vrátit, pokud by se výroba znovu obnovila.

Do velkých finančních potíží se dostala také společnost Fair Credit nabízející nebankovní úvěry. Nedokáže již splácet své závazky a hrozí, že zkrachuje.

Provoz zastavuje také řada menších firem, jako jsou například restaurace U Štěpána nebo Westy, ale i zimní stadion Nikolajka v Praze.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
2 měsíců

Lidé si navolili svou volbou, totálně neschopné, tak to je jen důsledek této volby. Firmy nemůžou nic očekávat od neschopné vlády a musí si zajistit energie a materiály, pro svou výrobu, sami v zahraničí. Jakékoliv jednání s neschopnými je pouhé zbytečné promarnění času. Výmluvy na Fialův spolek ochotníků je zbytečný, viníci jsou voliči a Rychetský z ÚS.

Pavel
Pavel
1 rok

Na vině je především vláda Fialy, která je trestuhodně nečinná v záležitosti uměle mnohokrát předražené elektřiny, kterou nekřesťansky předraženou nakupujeme na lipské burze. To je naprosto absurdní situace, která vyhovuje několika akcionářům a na druhé straně poškozuje milióny našich občanů a náš průmysl a celou ekonomiku. Fialova vláda obětuje naše hospodářství, aby se mohlo napakovat pár gaunerů. Už jsme dávno měli stáhnout naši elektřinu z lipské burzy. Už jsme dávno měli odmítnout nakupování předražených emisních povolenek, které předtím skoupili němečtí spekulanti. Fialova vláda nadbíhá zájmům Bruselu a Kyjeva.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Pavel

Na vině jsi především ty, protože jsi chytrý jak rádio v hospodě a přesto nejsi schopen vydělat si ani na základní životní potřeby.

Proč nemáš povolenky ty? Proč nemáš akcie ČEZu? Ty nejsi vlastenec?

Nevíš ani to, že na Lipské burze nenakupujeme, ale tvůj guru to řekl, tak to musí být pravda.

Petr
Petr
1 rok

Sláva Ukrajině 😂😂😂

Karaskova
Karaskova
1 rok

Restaurace u Štěpána určitě nekrachla kvůli zdražování to je nesmysl.