V Česku se náhle mění pracovní doba. Takhle teď budete muset pracovat celý týden, je to něco úplně jiného

Pomalu, ale jistě přichází doba, kdy dojde ke změně pracovní doby. Ta současná, myšleno čtyřicetihodinová za týden, už je totiž pro mnoho lidí naprosto neskousnutelná. Naplno to dává najevo především mladá generace, která rozhodně nehodlá trávit v práci pět dní v týdnu osm hodin.

Už je to prostě moc

Když jsem po škole hledala práci, tak mým požadavkem bylo, abych pracovala maximálně 32 hodin týdně. To znamená v podstatě čtyři osmihodinové dny,” říká třicetiletá Anežka, která po dlouhém hledání nakonec našla práci v neziskovém sektoru. “Pravda, nevydělám si tolik jako v korporaci, ale aspoň se neuženu.

Podobně prý uvažuje řada jejích vrstevníků, pro které je vyvážení pracovního a soukromého času naprostou prioritou. A požadují po zaměstnavatelích, aby jim vycházeli vstříc. Čím více bude tento tlak sílit, tím spíše dojde ke změnám. Je to tedy nevyhnutelné, protože mladší generace bude v pracovním procesu střídat tu starší, která odchází do důchodu. A už teď je v Česku nedostatek práce ochotných lidí.

Ostatně, některé české firmy již naplno zavedly čtyřdenní pracovní týden. Patří mezi ně také společnost Phonexia, která podniká v technologiích. Také ona zjistila, že zaměstnanci by uvítali více volna. První rok byl tedy na zkoušku, ale teď se rozhodla, že u toho již zůstane.

Foto: Shutterstock

Lidé pak pracují lépe

Ukázalo se totiž, že lidé jsou za čtyři dni schopni odvést stejné penzum práce jako za pět dní. To vše pochopitelně při stejné mzdě. Vlastně to není zase tak překvapivé, jelikož je známou věcí, že v současné době se v zaměstnání hojně prokrastinuje.

Dokazuje to také skutečnost, že lidé mají na svou práci zbytečně moc času a je nesmyslné je nutit, aby ho trávili na pracovišti, kdy jsou schopni si své odpracovat rychleji.

Zaměstnanci jsou naprosto spokojení. Mají totiž více času na rodinu a své koníčky. Navíc jsou plni energie a práce je díky tomu více baví a jde jim od ruky. Rovněž se ukázalo, že při čtyřdenním pracovním týdnu chodí lidé více do práce a nevyužívají tolik home office.

Čtěte také: V Česku se nevyplatí pracovat. Nezaměstnaní berou 40 tisíc za měsíc a nemusí hnout prstem, klidně celé roky

Zcela evidentně jsou tu samé výhody a i zkušenosti ze zahraničí ukazují, že jde o nezvratný trend. Dříve či později budou tedy Češi pracovat čtyři dny v týdnu. Bude to velké téma, kterého se jistě někdo ochotně chopí.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
27 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Eva
Eva
2 měsíců

Přeci mladý nebudou makat celý týden ale peníze by brali hlavně že důchodcum závidí důchody které si museli vydřít za svůj život

Oldřich
Oldřich
2 měsíců

Netáhla nechtějí tahat, generace X nebo jak jim říkají 🤣