V Česku se nevyplatí pracovat. Nezaměstnaní berou 40 tisíc za měsíc a nemusí hnout prstem, klidně celé roky

V České republice se udála opravdu nemilá věc. Sociální systém zde rozbujel do gigantických rozměrů, a to takovým způsobem, že už se ho nedaří vůbec kontrolovat. Lidé, kteří v tom umí chodit, mohou běžně kasírovat desítky tisíc měsíčně, aniž by cokoliv dělali.

Peníze všude možně

Teď už sice od pověřených ministrů zaznívají slova o tom, že se s tím konečně bude něco dělat, ale odborníci o tom pochybují, jelikož hnout něčím tak velkým a zavedeným, to opravdu není jen tak.

Pravdou je, že kdo nechce, opravdu pracovat nemusí a nijak dramaticky špatně se mít nebudou. Rozhodně to není tak, že by skončil třeba na ulici. Bydlení mu totiž z velké části pokryje takzvaný příspěvek na bydlení, který dostanete ve chvíli, kdy za byt platíte více než třicet procent svých příjmů. To bez zaměstnání pochopitelně hravě splníte, a pokud navíc máte ještě dvě děti, dostanete velmi pěkné peníze. Pakliže platíte nájem třeba 20 tisíc korun, stát vám na něj dá nějakých 16 tisíc.

Ve velké míře potom nezaměstnaní lidé využívají nejrůznější příspěvky a dávky na děti. Stát pochopitelně nechce ty nejmenší nechat na pospas, jenže peníze za ně kasírují rodiče, kteří s nimi už potom nakládají podle svého uvážení. Pakliže má někdo více dětí, má automaticky nárok na větší finanční částku. Důležitou roli zde plní životní minimum, které je v případě jednoho dospělého člověka a dvou dětí stanoveno na 10 tisíc korun. K tomu je třeba připočítat ještě jednorázové příspěvky na děti.

Foto: Shutterstock

Stačí požádat

Od státu ale můžete dostávat i alimenty. A to ve chvíli, kdy je neplatí na děti váš partner. Tato věc se veřejně příliš nediskutuje, ale lidé o tom samozřejmě dobře ví, a tak si zažádají. Měsíčně lze takto získávat tři tisíce korun po dobu dvou let.

Čtěte také: Už to jede. Největší zaměstnavatel v Česku snižuje počet zaměstnanců. Sáhne jim i na peníze, přijdou o hodně

To přitom zdaleka není všechno. Na jedné straně je sice skvělé, že stát nenechá nikoho padnout na dno a tyto mechanismy by pro lidi, kteří například ztratí práci a snaží se najít novou, musí zůstat zachovány. Je ovšem třeba zabránit zneužívání, což znamená, že této štědré podpory bude někdo využívat celé roky, aniž by se vůbec snažil získat pracovní místo, případně dokonce bojkotoval nabídky od Úřadu práce.

Foto: Shutterstock, zdroje: MPSV, Kurzy, Úřad práce

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Aleš
Aleš
2 měsíců

Toto chtěla už v minulém volebním období zarazit SPD. Návrhovali tento zákon z pozice opozice. Zákon už byl ve třetím čtení. Jenže to neprošlo přes ČSSD, která byla ve vládě. Dále proti tomu silně protestovali a nepodpořili Piráti, Kdu-čsl, TOP 09, ODS a STAN..tedy současná 5ti vláda. Takže na to pamatujte u voleb!!!

Jana
Jana
2 měsíců

Dobrý den ono stačí dát zákon jak byl v minulosti každý zdravý člověk musí pracovat jinak příživnictví.Pokud byl někdo nemakačenko šel do basy kde musel makat zaplatit si basu ze svého atd.Kdo a proč to změnil????Nebylo kdysi bezdomovců,feťáků a nepracujících.Žilo se lépe bezpečněji nebylo to co je teď.Plné pracáky,fronty na dávky atd.Pomoc jen pracujícím co maj nízké příjmy a pracují né těm co jsou dlouhodobě na pracáku a nesnaží se hledat vůbec nějakou práci a ještě budou hlásat že se jim nevyplatí pracovat.Nejedná se o opravdu nemocné kteří nemohou pracovat ač by chtěli. Druzí taky pracujï a za munimální mzdy… Číst vice »

Drahomir
Drahomir
2 měsíců

Máme stát fašistu president leze Fialový do prdele a soudci jak by smět.At se nedivi až tady bude občanská válka.Muze za to Fiala a tato vláda parlament a senát samý darmozrout nikdy nemakali prizivuji se na daňových poplatníci.

Dagmar Muchová
Dagmar Muchová
2 měsíců

Tady si už snad může opravdu napsat kdo chce, co chce, protože ve chvíli, kdy přesáhnete tu částku životního minima nějakým jiným příjmem, tak se tím hradí náklady na bydlení, takže zůstává ta výše životního minima stále stejná i kdyby jste se rozkrájeli. A víte proč je v Česku nejnižší nezaměstnanost z celé EU? Protože zde neexistuje sociální systém!! Nebo snad chcete říci, že se matka samoživitelka se dvěma dětmi při dnešní uměle udržované inflaci – drahotě uživí z 10-ti tisíci? A když vy jste paní Andulo nějaká zdravotní poradkyně – tak co vám říká duševní zdraví? Jaké byste ho… Číst vice »

Josef
Josef
3 měsíců

Tak to asi půjdu za ty prachy na pracák

Jana
2 měsíců
Reply to  Josef

Jestli nejste černý nebo UK,tak na nic nemáte nárok

Václav Mikušek
Václav Mikušek
3 měsíců

Důchodci musí být solidární k nízkopříjmovým a stát je solidární k “nefachčenkům”,to celé je postavené na hlavu,v době,kdy potřebuje peníze,tak se nechává okrádat

Alena
Alena
3 měsíců

Kdo nepracuje, ať nejí.
I na invalidní důchod musíte mít odpracované

Klára
Klára
3 měsíců

Jasný, hlavně sebrat vše pracujícím a dát to nepracujícím…. Hlavně spoluobčani se tu mají nádherně…. 🤦🏼‍♀️ A pak tu jsou normální lidi co pracují a snaží se dělat vše aby zabezpečili svou rodinu a stejně jim to nevychází a stát jim ještě sebere nebo nedá nic (za snahu)…

Last edited 3 měsíců by Klára
Otakar
Otakar
3 měsíců
Reply to  Klára

Přesně lépe to napsat nejde. Ještě k tomu připojím normální důchodce. O těch se taky píše že mají už dost. Ale že odváděli celý život do státní kasy to už ty naše slavný politiky nezajímá.