Do guláše nikdy nesmíte dát tuto věc. Češi to netuší a vždycky to pěkně pokazí

Guláš představuje naprosto fantastické jídlo, které tvoří nedílnou součást české kuchyně. Ostatně, když do České republiky přijede turista, jedním z pokrmů, které si bude chtít dát, je právě pořádný guláš s dobrým knedlíkem.

Různé varianty

Pravdou je, že jde skutečně o velmi tradiční pokrm, který si s gustem dávají i místní. Vždyť na poledním meníčku řady restaurací je doslova stálicí, jakkoliv možná není nejlepší se uprostřed pracovního dne tímto způsobem odrovnat.

Ovšem skutečnost, že je guláš mnohde tak moc těžký a vydatný, souvisí i s tím, že ho lidé připravují nesprávně. Je také třeba si říct, že guláš nebyl v Česku vymyšlen, ale přišel jsem až z Maďarska, kde má podobu spíše polévky než zahuštěné omáčky s masem. A dává se tam do něj spoustu papriky. Nedostanete ho tam potom s knedlíkem, nýbrž s kusem chleba.

Na druhé straně, Češi si guláš osvojili poměrně brzy, jelikož ho najdeme už v Pražské hospodářské kuchařce z roku 1811 a potom z novu v kuchařce slavné Magdaleny Dobromily Rettigové z roku 1843.

V Česku se teď připravuje guláš na řadu různých způsobů, z nichž mnoho je opravdu nepovedených. Máme třeba plzeňský guláš podlitý pivem, valašský guláš s kyselým zelím a slaninou, karlovarský guláš se smetanou nebo znojemský guláš s kyselou okurkou. Specialitou je pak třeba i buřtguláš.

Foto: Shutterstock

Většina to nezvládne

Největším problémem většiny gulášů v tuzemsku je způsob jejich zahuštění. Z nějakého důvodu se zde nejčastěji sahá po mouce nebo chlebu. Tím však dramaticky roste hutnost guláše i jeho kalorická hodnota. Takové jídlo potom snadno může dosáhnout hodnot odpovídajících celodennímu kalorickému příjmu.

Do pravého guláše však žádná mouka nebo chléb nesmí. Zahušťovat by se takto vlastně vůbec neměl. Pokud totiž uděláte správně základ v podobě velkého množství cibule, která se rozvaří, není to vůbec potřeba. Samozřejmě tomu musíte přizpůsobit i množství vody. Když už náhodou potřebujete guláš trochu přihustit, sáhněte po bramboře, která obsahuje škrob, což přinese také kýžený výsledek.

Je třeba mít také na paměti, že výživová problematičnost guláše tkví i v přílohách, které se tu k němu tradičně podávají. Pokud si k němu dáte knedlík nebo bramborák, máte jídlo, které je určeno pro těžce manuálně pracující jedince, kteří jednoduše potřebují energii. Pro ostatní lze guláš odlehčit tím, že k němu podáte těstoviny, rýži nebo pohanku.

V žádném případě se také nedržte pravidla, že pouze připálená cibulka dá guláši tu správnou chuť. Není tomu tak a navíc to z hlediska zdraví není vůbec vhodné.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Alena
Alena
3 měsíců

Guláš znojemský s okurkou? To je nesmysl. Existuje Znojemská pečeně, a to je velký rozdíl.

Libuše Havelkova
Libuše Havelkova
3 měsíců

Je to pravda,říká se přece kolik masa,tolik cibule,já ho osobně už nezahusťuji,ale setkala jsem se s lidmi,kteří dají jednu cibuli a pak guláš zasypou jíškou v prášku a hodně. Ať je toho co nejvíc.A vznikne z toho hnus ve kterém stojí lžíce a chuť žádná,tak přidáme masox-no za mě hrůza,děkuji nechci