V Chorvatsku má být zaveden přídělový systém. Turisté mohou mít problém

Většina českých turistů je překvapena, jak moc je letos v Chorvatsku draho. Zvýšily se ceny úplně všeho, od ubytování přes potraviny až po pohonné hmoty. Zejména u posledně jmenovaných si lidé musí sáhnout do kapsy pořádně hluboko, jakkoliv to platí ve většině zemí Evropy. Některé však zavedly určitá opatření na zmírnění růstu cen paliv.

Hrozí cenový skok

Na konci června se k tomu odhodlalo také Chorvatsko, přičemž na dva týdny zastropovalo ceny pohonných hmot. Ty jsou tak dnes ve skutečnosti levnější než u nás a v okolních zemích. Platí to ovšem pouze v případě čerpacích stanic ve městech a obcích. Na dálnicích je výrazně dráže, protože tam cenový strop neplatí.

Ovšem opatření končí už v úterý, tedy zítra. Pokud nebude prodlouženo nebo nahrazeno jiným, může dojít ke skutečně skokovému nárůst cen. Zatímco dnes v Chorvatsku litr benzinu stojí přibližně 45 korun, po uvolnění stropu může vyskočit až k 60 korunám. Podobně je tomu u nafty. Důvodem jsou jednak vysoké ceny samotných surovin a potom i snaha čerpacích stanic se zahojit, obzvlášť když v zemi probíhá rekordní turistická sezóna.

Foto: Shutterstock

Turisti si hodně připlatí

Ukazuje se přitom, že zastropování ceny není v případě pohonných hmot kdovíjak moudrým řešením, protože následný skok může být o to tvrdší. Chorvatsko proto zvažuje jiný model, který by de facto zavedl přídělový systém.

Probíhalo by to s největší pravděpodobností formou voucherů, kdy by každý dostal určitý počet těchto lístků, za které by mohl čerpat paliva za zvýhodněné ceny. Pokud by chtěl tankovat více, bude si muset připlatit. Toto opatření je pro stát výhodné v tom, že nemusí cenu paliv dotovat cizincům, kterých jsou v zemi právě teď miliony.

Ti by si ve skutečnosti mohli připlatit ještě více, protože čerpací stanice budou chtít kompenzovat ušlé zisky z přídělového systému a zátěž přenesou naplno na turisty.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Jakkoli se nám to nelíbí, byl by to systém, který by ochránil Chorvaty a turisté by to zaplatili – je správné bránit vlastní národ, kdyby tak přemýšlela naše vláda, nebyli bychom v takových problémech.