V Německu fouklo a cena elektřiny spadla na minimum. Nám to ale tají

Dnešní svět funguje poněkud zvláštně. Když ceny energií stoupají, jde o hlavní téma dne, týdne i měsíce. Žádné médium nevynechá příležitost, aby na danou záležitost upozornilo. Když však cena začne rychle klesat, což je podobně významná, ne-li významnější zpráva, z nějakého důvodu je ticho po pěšině.

Trh zafungoval skvěle

Většina lidí tak stále neví, že aktuální ceny elektřiny spadly na několikaměsíční minimum. Na spotovém trhu Lipské energetické burzy se cena pohybuje kolem 100 euro za megawatthodinu. To je sice z dlouhodobého pohledu stále poměrně hodně, avšak je to významně méně než 800 euro na konci srpna, případně 500 euro, na kterých se cena hrozila ustálit.

Podle dostupných informací je to dáno především tím, že v posledních dnech hodně foukalo a větrné elektrárny v Německu se roztočily na maximum. Začaly produkovat takové množství elektřiny, které na trhu dlouho nebylo. Trh v tomto případě zafungoval ukázkově a okamžitě začal zlevňovat cenu energie.

Problémy s elektřinou

Ukazuje se tedy, že trh funguje. Co už tolik nefunguje, je energetická infrastruktura, která je závislá na okolnostech. Německo má sice obří teoretickou výkonnost větrníků a solárních elektráren, ovšem když nefouká nebo nesvítí, je to k ničemu. Naopak, když zafouká a zasvítí, může z toho být zase problém na druhou stranu.

V minulosti ostatně nebyly výjimkou situace, kdy se kvůli tomu dostala cena elektřiny i do záporu. Výrobci tak zákazníkům de facto platili za to, že elektřinu odeberou. Je totiž stále prakticky nemožné elektřinu skladovat a zároveň platí, že vyrobené energie je nutné se zbavit.

Bohužel se zdá, že v této době můžeme být svědky obrovských výkyvů v cenách elektřiny. Nerovnovážná výroba energie může přitom rozkolísat celou soustavu.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments