Vrací se “ostravské torpédo”. Nejlevnější způsob topení, Čechům nezbyde nic jiného

Vysoké ceny energií by podle představ státu měly v ideálním případě motivovat lidi k tomu, aby se začali z hlediska spotřeby elektřiny a plynu chovat úsporně. To znamená nevytápět příliš a využívat spotřebiče efektivně, případně nechat si zateplit obydlí a nainstalovat si na střechu solární panely.

Návrat ke starým zdrojům tepla

Zodpovědní občané tímto směrem uvažují a řada z nich se jím také vydala. Jenže pak je tu druhá, pravděpodobně ještě větší skupina těch, kteří do úspor investovat nebudou, a to hlavně proto, že na ně nemají prostředky. Úřady je často horko těžko přesvědčili, aby vypojili své kotle na tuhá paliva a nechali si nainstalovat plynový kotel. Tito lidé se teď ale dozvídají, že plyn možná nebude, případně bude velmi drahý. A do budoucna už se s ním moc nepočítá.

Další změnu a výzvu k úsporám už budou odmítat. Naopak, utvrdí se v tom, že staré dobré způsoby topení, které však vedly i k nepříjemnému znečištění ovzduší, byly ze všeho nejlepší. Ostatně, prodejci už teď pozorují obrovský zájem o dřevo nebo uhlí na zátop. Na mnoha místech dochází a zdražuje, byť ne tolik jako jiné zdroje energie.

Hejtman Moravskoslezského kraje se potom dokonce obává toho, že lidé sáhnou po těch nejosvědčenějších prostředcích, které jsou však pro jejich sousedy a okolí zároveň nejhorší. Zmínil možné opětovné vyrábění takzvaných “ostravských torpéd”. Ta byla v minulosti velmi oblíbená coby velmi levný zdroj tepla.

Foto: Shutterstock

Topit se bude vším možným

O co jde? Jednoduše vezmete PET láhev a naplníte jí vyjetým olejem, do kterého přidáte piliny. Dostanete obrovskou výhřevnost, ale je vcelku jasné, co pak jde vaším komínem ven. Pokud už chcete přejít na tuhá paliva, je přeci jen lepší volbou klasické uhlí, jakkoliv i to produkuje velké množství škodlivin a mělo se za to, že se k němu Češi už nikdy nevrátí. Jak se ale ukazuje, uhlí tu s námi ještě nějakou dobu bude. A zřejmě budeme muset v zimě řešit i spoustu případů, kdy lidé budou topit vším možným a znepříjemňovat tak život svému okolí.

Kontroly jsou přitom v tomto ohledu velmi komplikované. Je sice možné podat stížnost, ovšem úředníci musí v rámci své kontroly přistihnout dotyčného doslova při činu, což se většinou nepovede.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments