V Polsku ještě levněji než kdy dřív. Máslo 25 korun, maso za 60

Zatímco v Česku došlo v prosinci k velmi překvapivému propadu maloobchodních tržeb o více než sedm procent, což je téměř nevídané, obzvlášť když propad trvá celý rok, v Polsku jsou na tom přesně naopak. Místní obchodní řetězec Biedronka oznámil, že měl o 20 procent vyšší tržby oproti období v předchozím roce.

Levně, kam se podíváš

To přitom na saturovaném a etablovaném trhu, jakým je ten polský, není jen tak. Obchodní řetězce tímto tempem obvykle nerostou. Příčiny je tedy nutné hledat jinde. A není nutno chodit příliš daleko. Podle všeho za tím stojí právě Češi, kteří v loňském roce k sousedům masivně vyráželi za nákupy. Tamní obchodní řetězce totiž nezvýšily ceny zdaleka o tolik jako ty tuzemské a navíc ještě těžily ze snížené DPH.

Obchody zde mezi sebou mají velkou konkurenci a snaží se zákazníky skutečně lákat na nízké ceny, čehož využívají právě i Češi. Za nákupy se sem jezdilo už dříve, ale loni to dosáhlo skutečně masového měřítka. Některé obchody v polském příhraničí vypadaly spíše jako české, protože Poláci v nich tvořili menšinu. A tento stav nadále trvá.

Navíc se v Polsku začalo ještě trochu zlevňovat, o čemž si v České republice můžeme nechat jen zdát. Nad některými cenami zůstává rozum stát, jakkoliv jsou třeba v akci. “Teď měli nabídku: když koupím tři másla, tak jedno mě vyjde v přepočtu na 25 korun,” říká paní Blanka, která si na parkovišti u polského obchodu rovná věci z nákupního vozíku do auta. “Tady koupím tři, doma bych za tu cenu měla jedno, ty rozdíly jsou až neuvěřitelné.

Foto: Shutterstock

Pomáhá i koruna

Zajímavé jsou i další položky. Čechům hraje do karet, že zvýhodňovány jsou větší nákupy, což trochu odporuje některým zprávám o tom, že se naopak množství prodaného zboží na osobu bude omezovat, aby lidé krámy nevykupovali. To tady v Biedronce ale neplatí. Standardně nabízejí kilogram cukru za 30 korun, ale když si koupíte pět kilo, tak jedno vyjde na 23 Kč. To je cena, která je v Česku nedostupná. Zde kilo stojí 40 korun.

Když si koupíte dvě 400gramová balení vepřového mletého masa, potom jedno vás vyjde na 25 korun. Vepřová kýta potom stojí naprosto skvělých 60 korun. Jedinou podmínkou je, že musíte utratit za další zboží alespoň 30 zlotých, tedy asi sto padesát korun.

Levnějším nákupům nepomáhá pouze vstřícnější politika polských obchodních řetězců, ale také nebývale silná koruna. Jeden zlotý je teď k mání přesně za 5 korun. Dříve to tak nebývalo, kurz se blížil spíše 6 korunám.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments