Rozjeďte slepici na trojnásobný výkon. Vejce z nich budou doslova lítat v každém ročním období

Každý jistě dobře ví, jak moc drahá jsou dnes vejce. Když už člověk nějaká potřebuje a musí je koupit, není to vůbec nic příjemného, protože za ně vydá spoustu peněz. Málokdo si přitom uvědomuje, jak jednoduché je chovat si slepice vlastní. Opravdu nejde o nic složitého, obzvlášť pokud uposlechnete několika důležitých rad, po kterých budou snášet vejce jako divé.

Použijte světlo

Lidé, kteří už nějakou tu slepici měli, jistě potvrdí, že proces snášení vajec má svá specifika. Například v době, kdy se zkracují dny a noci prodlužují, vám budou slepice snášet výrazně méně. Dá se to však ovlivnit, a to tak, že do kurníku nainstalujete umělé světlo. Funguje to velmi dobře. Jednak na slepice vždy uvidíte a navíc budou snášet neustále. Zakryjte však vchod do místa, kde slepice snášejí, pouze tak zabráníte rozklování vajec.

Asi vás nepřekvapí, že vydatně snášet bude pouze dobře krmená slepice. Pakliže budete na výživě šetřit, nic moc z ní nedostanete. Klíčový e přísun bílkovin, který by měl tvořit dvacet procent výživy. Ta musí obsahovat rovněž dostatek vitaminů a minerálů.

Slepicím nicméně nikdy nedávejte sladké, protože tak jim jen uškodíte a zaděláte na rozvoj obezity. Taková slepice potom sníží snůšku. Slepice budou spokojené, když jim přidáte trochu kukuřice a čerstvé trávy.

Foto: Shutterstock

Bez vápníku a vody to nejde

Pro slepice je klíčový rovněž vápník, kterého musí mít dostatek, aby mohly snášet pěkná vejce. Zajistit jim ho můžete pomocí skořápek. Vejce předtím opeřte nebo uvařte. Slepice musí vypít rovněž přibližně 50 centilitrů vody za den. K vodě by tak měly mít neustálý přístup. Je však důležité ji pravidelně měnit, aby nebyla znečištěná.

Přestože se bavíme “jen” o slepicích, stále jde o živočichy, kteří podléhají stresu. Ve vašem zájmu je co možná nejvíce ho snížit a zajistit jim spokojenost. Slepice mají rády, pokud se cítí v bezpečí. Potom budou snášet opravdu hodně. Neměl by jim tedy chybět přístřešek, kam se mohou schovat. Důležité je také, aby měly pevný režim a nebyly překvapované. Z kurníku je tedy pouštějte stále ve stejný čas a rovněž tak je opět zavírejte. Neměňte jim příliš často jejich zvyky a potravu.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Jarda Marek
Jarda Marek
1 rok

Měl jsem knihu, kde zmiňovali důležitost tepla pro snůšku. Tedy výběh v zimě do přístřešku a hlavně pod hřad, kde spí nastlat do výše půl metru slámy, která později uvolňuje teplo.