V roce 2023 si můžete elektřinu vyrábět zdarma. Generujte ji pouhým pohybem

Elektřina se stala v posledním období poměrně nákladnou komoditou. Proto vás jistě potěší zpráva, že ji můžete získat zcela zdarma. Existují i jednodušší a levnější způsoby, jak získat elektřinu, než je instalace nákladné fotovoltaické elektrárny. Prozradíme vám, jak na to.

Šetřit elektřinou není třeba

Vysoké účty za odběr elektřiny přivedli mnohé k tomu, že instalovali fotovoltaickou elektrárnu, zakoupili úsporné spotřebiče nebo se jen snažili s elektřinou co možná nejvíce šetřit. Jen málo jedinců se vydalo jinou cestou. Namísto úspor energie a omezování vlastní spotřeby se snažili elektřinu získat zdarma. S trochou šikovnosti si ji můžete doma vyrábět i vy. Jistě při výrobě nostalgicky zavzpomínáte na kroužek mladých elektrotechniků. Jedná se sice o nízkou úsporu, ale technologický pokrok jde dopředu. Možná brzy budou mít uvedené zdroje širší využití.

Energie topných těles

Doma vám pomůže energii vyrobit Peltierův termoelektrický článek a k němu instalovaný měnič napětí. Topné těleso pak bude generovat i elektřinu, tu získává při vytvoření teplotního rozdílu, který vnikne při průchodu elektrického proudu. Peltierův článek můžete využít k ohřevu, ale pokud použijete chladič z počítače, bude sloužit i ke chlazení. Vyrobená elektřina lze použít k osvětlení prostor.

Minigenerátor a vodovod

Stolní lampičku nebo nabíječku na telefon můžete zásobit elektrickou energií vyrobenou minigenerátorem umístěným ve vodovodu. Protékající voda pak přes minigenerátor proudí a vytváří elektrickou energii.

Foto: Shutterstock

Hýbejte se a rozsvěcujte

Speciální tenisky s piezoelektrickým materiálem dokáží generovat elektrickou energii. Potřebují k tomu jen deformaci nebo tlak. Z tenisek následně můžete napájet hodinky nebo kalkulačku. Existují ale i větší kinetická zařízení, které využijí pohyb k vytvoření energie. Některé z nich dokáží dokonce osvětlit celou místnost.

Ačkoliv jsou metody užitečné zatím jen pro malá zařízení, jistě se brzy dočkáme rozšíření technologií a například možnosti ukládání kinetické energie do baterií.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments