Je vaše dítko atopik? Tyto rady se vám budou hodit

Atopik to v životě vůbec nemá jednoduché. Pokožka atopiků je totiž velmi citlivá vůči nejrůznějším látkám, které mohou vyvolat nepříjemné podráždění. Podle statistik trápí atopický ekzém cca 10-20 % dětí. Je-li vaše dítko atopik, pak je náš dnešní článek určený právě vám.

Jak se atopický ekzém projevuje?

Atopický ekzém není nic příjemného. Pokud je dítko atopik, jeho kůže reaguje podrážděně i na takové podněty, které zdravý člověk třeba vůbec nezaznamená. Mezi nejčastější příznaky atopického ekzému patří vyrážka, která velmi silně svědí, objevuje se začervenání na tvářičkách, jež se dále může rozšířit i na zbytek těla. Atopický ekzém má tendence mokvat, což nejen nevypadá pěkně na pohled, ale navíc to může i velmi bolet.

Užitečné rady pro rodiče, jejichž dítko je atopik

Vznik atopického ekzému je z velké části dán geneticky, což znamená, že pokud rodič sám trpí atopickým ekzémem, pak je zde poměrně vysoké riziko, že i jeho dítko bude tento ekzém mít. Zajímavostí je, že velmi často atopickým ekzémem trpí děti, které mají k tomu všemu na něco alergii nebo mají astma.

Máme pro vás několik užitečných rad, které určitě využijete, pakliže je vaše dítko atopik. Přesvědčíte se o tom, že i zdánlivé maličkosti mohou život malého pacienta podstatně ulehčit a zpříjemnit.

  • Zajistěte dítěti dostatek vitamínu B, který najdete například v ovesných vločkách. Nezapomínejte ani na vitamín E, který se nachází v rostlinných olejích nebo lněných semínkách.
  • Po koupeli bezprostředně dítko namažte za pomoci vhodného přípravku, který jeho pokožku promastí a zvláční, takže nebude mít tendence se vysušovat, praskat a svědit.
  • Vyhněte se plyšovým hračkám, které mohou být spouštěčem podrážděných reakcí.
  • Dítě nekoupejte v příliš teplé vodě, atopikům spíše prospívají kratší koupele ve vlažné vodě, do které nemusíte přidávat žádné speciální přípravky.
  • Při praní prádla používejte prací prostředky, které jsou určené pro alergiky. Pokud nemusíte, nepoužívejte aviváž, pakliže se bez ní neobejdete, přidejte do pračky lžíci octa.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments