Nebezpečné oční nemoci. Jaké se musí léčit včas?

Oči bychom si měli chránit, a to v jakékoli situaci. Přece jen jsou pro bezproblémový život nepostradatelné, bohužel jsou ale náchylné k mnohým očním nemocem. Očními nemocemi trpí zejména ti, které trápí takzvaný syndrom suchého oka. Suché oči postrádají ochrannou vrstvu, která oči chrání před špínou, nečistotami a záněty. Suché oči jsou bolavé, často unavené až červené. Nejčastěji mají suché oči ti, kteří nosí kontaktní čočky, nebo ti, kteří ustavičně pracují na počítači či v prašném prostředí. Nebezpečné oční nemoci však mohou dostihnout kohokoli.

Pokud se u vás objeví příznak nějaké oční nemoci, okamžitě zamiřte ke svému očnímu lékaři. Oční nemoci nejsou legrace a jejich léčba se nesmí podcenit. Přinášíme seznam nejvíce nebezpečných očních onemocnění, s nimiž není dobré si zahrávat.

Šedý zákal

Šedý zákal postihuje zejména čočku v oku, která se během nemoci zakaluje. Typickými příznaky je rozostřené vidění, citlivost na světlo, také nevidíte jasné barvy. Šedým zákalem nejvíce trpí diabetici či senioři. Léčba v minulosti probíhala pouze operativně, dnes existuje i ambulantní léčba.

Bohužel šedému zákalu (stejně jako zelenému zákalu) nejde nijak předcházet.

Odchlípení sítnice

Pokud na okrajích oka vidíte záblesky nebo pokud před sebou vidíte skvrny, je možné, že máte odchlípnutou sítnici. Tento problém se řeší pouze operativně, postihuje zejména pacienty trpící krátkozrakostí. Odchlípení sítnice je možné předejít, pokud budete pravidelně navštěvovat svého očního lékaře.

Diabetická retinopatie

Jestliže jste diabetik, může vás dostihnout i nemoc zvaná diabetická retinopatie. Pokud hovoříme o diabetické retinopatii, hovoříme o poškození krevních cév v sítnici oka. Ztrácíme ostrost vidění, nemoc se bohužel může dostat do takového stádia, že člověk oslepne úplně.

Ani této nemoci nelze předcházet. V případě výskytu nemoci je nutné podstoupit operativní léčbu pomocí laseru. Jestli bude operace úspěšná, to musí říct až oční lékař. Úspěšnost se totiž odvíjí od stádia nemoci.

Mohlo by vás zajímat

Autor: Tereza Čierníková

Pro magazín AAzdraví píše od srpna roku 2018. Milovaná práce jí každý den umožňuje nahlížet na zajímavá témata a také se věnovat koníčkům v podobě plavání a čtení.

2
Komentujte

avatar
2 Komentářová vlákna
0 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
2 Autoři komentářů
JiřinaHanka Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Jiřina
Host
Jiřina

Dobrý den, zaujala mne věta v článku o šedém zákalu cituji: “Léčba v minulosti probíhala pouze operativně, dnes existuje i ambulantní léčba.” Co tím myslíte? Jaká je ta ambulantní léčba? To jste zřejmě myslela, že se šedý zákal operuje ambulantně, ne? Jiná léčba bohužel neexistuje, PRÝ….já bych se ráda operaci vyhnula, poradíte? Děkuji.

Hanka
Host
Hanka

Vážená paní, či slečno, musím reagovat na článek s odchlípením sítnice. Tomuto onemocnění se nedá předejít pravidelnými návštěvami lékaře..
Toto onemocnění, jak ho nazýváte přichází buď po úraze, vysoké krátkozrakosti a nebo prostě přijde, jen tak, jak to bylo u mě. A pokud se zachytí včas, pomůže operace nebo laser.

Hezký den

H

Loading...