Vaše slepice okamžitě začne snášet 2x tolik vajec. Osvědčený vesnický trik funguje vždy a všude

Chov domácí drůbeže může být náročný, ale existují osvědčené postupy, které vám pomohou předejít mnoha problémům. Naše předkové s tím měli bohaté zkušenosti, které se dají využít i v současnosti. Správné postupy vám umožní mít zdravé a šťastné slepice, které vám budou pravidelně snášet vejce bez toho, aby rozklovávaly vejce.

Nedostatečná snůška kvůli stravě

Proč se v kurníku nevyskytuje tolik vajec, kolik bychom si přáli? Může to být způsobeno tím, že vaše slepice nezískávají dostatek bílkovin ve stravě. V takovém případě je nezbytné bílkoviny doplnit, a to můžete udělat například přidáním rybí moučky nebo vařených vajec do jejich jídelníčku.

Navíc můžete využít vaječné skořápky, které stačí rozdrtit a přidat do krmiva. Tím dodáte slepicím důležité látky, jako je uhličitan hořečnatý, oxid hlinitý, oxid fosforečný, oxid křemičitý a stopové prvky, jako je jód, železo, měď, zinek, vápník, kobalt, mangan nebo fosfor.

Zbavte slepice parazitů

Pokud chcete udržet své slepice zdravé a zbavit je nežádoucích parazitů, je třeba jim poskytnout vhodné podmínky. Jemný písek nebo popel jsou ideální, protože slepice se v něm mohou koupat a čistit si peří. Kromě toho byste měli pravidelně kontrolovat peří na příznaky parazitů, a případně použít speciální přípravky na jejich odstranění. Můžete také dávat slepicím bylinky, jako je například česnek nebo tymián.

Foto: Shutterstock

Osvětlení kurníku

Jestliže zaznamenáváte snižující se snůšku vajec, může být jedním z řešení instalace osvětlení do vašeho kurníku. I jednoduchá žárovka může posloužit jako zdroj světla, který bude stimulovat snášku vajec u slepic. Navíc s dostatečným osvětlením je údržba kurníku a sledování zdravotního stavu slepic mnohem snazší.

Pro osvětlení můžete využít moderní LED osvětlení se solárním zdrojem, které bude svítit i několik hodin v noci. Slepice budou mít více času na snášení a výsledkem bude zvýšení počtu vajec.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Libor
Libor
1 rok

To by mě zajímalo,jaké byly ty zkušenosti našich předků s LED osvětlením.