Vážný vedlejší účinek kávy. Po tomto si rozmyslíte, zda si ji ještě někdy dáte

Šálek kávy představuje pro mnohé lidi jediný způsob, jak vstát ráno z postele. Jen tak se dokáží náležitě probudit. Kromě toho se ale kávě přisuzují i další účinky, přičemž řada z nich je pozitivních. Podle John Hokpins Medicine například snižuje riziko degenerativních poruch mozku, ale i kardiovaskulárních nemocí.

Na druhé straně se ale ukazuje, že káva může i uškodit, a to například tím, že se vám po ní budou dělat vyrážky nebo akné.

Kožní problémy a stres

Ačkoliv káva sama o sobě by neměla akné způsobovat, najdeme v ní sloučeniny, které ho za určitých okolností mohou výrazně zhoršit. Jednou z nich je kofein. Pokud tedy máte určité kožní problémy, konzumací kofeinu je můžete zhoršit. “Kofein zvyšuje produkci androgenů a způsobuje stres, pokud se konzumuje v nadměrném množství, což zvyšuje riziko akné,” uvádí dermatolog Yoram Harth podle serveru Livestrong.com.

Podle všeho existuje vztah mezi kofeinem a zvýšenou hladinou stresu. Kofein totiž může změnit hladinu stresového hormonu kortizolu. Pakliže hladina kortizolu vystoupá na vysokou úroveň, tělo se dostane do módu, kterému se říká “uteč nebo bojuj”. V důsledku toho dochází k navýšení krevního tlaku i krevního cukru.

Mezi vedlejší účinky zvýšené hladiny kortizolu patří také akné. Je to právě stres, který podle všeho prohlubuje závažnost akné, jak uvádí studie publikovaná v časopise Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology. Tělo produkuje více hormonů zvaných androgeny, jež stimulují mazové žlázy a vlasové folikuly. Právě tato produkce mazu pak akné zhoršuje.

Foto: Shutterstock

Problémy zhoršuje cukr a mléko

Nejde přitom jen o kávu jako takovou, ale také to, co si do ní přidáváme. Většina lidí si kávu neumí představit bez cukru. A v tom je ten problém. Právě cukr v kávě totiž významně přispívá ke zhoršení stavu pokožky a může mít přímou souvislost s akné. “Když se cukr spotřebuje, absorbuje se v krevním řečišti, což vede k prudkému nárůstu hladiny cukru v krvi a inzulinu. To pak působí zase na hormony, které produkují maz v pokožce,” uvádí dietoložka Nataly Georgieva.

Aby toho nebylo málo, roli hraje také mléko či smetana, které si mnozí do kávy také přidávají. Studie potvrzují, že i mléčné produkty zhoršují akné. Podle Americké dermatologické akademie mají lidé konzumující mléko o 44 % vyšší pravděpodobnost vzniku akné.

Foto: Shutterstock, zdroje: Livestrong.com, Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology, Americké dermatologické akademie

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Martin
2 let

Blbosti..že se nestydíte psát úplně bludy .

Iris
Iris
2 let
Reply to  Martin

Ona v jednom článku napíše bludy a ve druhém je jinými bludy “vyvrací”.
Je to opravdu zkušená kecálistka 😀

Marek
Marek
2 let
Reply to  Iris

Přesně jednou léčí káva, podruhé zase úplně škodí,no potřetí to bude jed 🤣🤣🤣