Lítá vám tlak různě vysoko? Na vině jsou hrubé chyby, které děláte

Abyste získali co nejpřesnější obraz o vašem tlaku, uděláte nejlépe, když si jej budete pravidelně měřit sami doma. Mnoho lidí se však při měření tlaku v domácích podmínkách dopouští chyb, které mohou výsledky zkreslit. Jak měřit tlak správně?

Na co pamatovat před měřením

Půl hodiny před měřením nejezte, nekuřte a nepijte nápoje obsahující kofein. Všechno toto může hodnoty krátkodobě zvýšit. Těsně před měřením si na pět minut sedněte, buďte v klidu a pravidelně zhluboka dýchejte. Snažte se zklidnit i po psychické stránce. Ruka by měla uvolněně odpočívat na povrchu, např. stole, který je zhruba ve stejné výšce jako vaše srdce.

Postup měření v domácích podmínkách

Pečlivě si přečtěte manuál svého tlakoměru a řiďte se podle něj. Z dalších obecných zásad se zaměřte na následující. Umístěte manžetu na paži těsně nad loket. Během měření se nehýbejte, nežvýkejte, nemluvte a nesmějte se. Také nekřižte nohy. Všechny tyto činnosti by mohly měření ovlivnit. Pro jistotu proveďte dvě nebo tři měření, každé s odstupem jedné až dvou minut. Pak můžete vypočítat průměr. Nezapomeňte si své výsledky přesně zapisovat, abyste měli o svém tlaku detailní přehled.  

Pro jistotu proveďte klidně i tři měření, každé s odstupem jedné až dvou minut. Nezapomeňte si své výsledky přesně zapisovat, pak můžete vypočítat průměr. / Foto: Shutterstock

Užitečné tipy

Vždy měřte tlak na stejné ruce. Tuto ruku nabízejte k měření také u zdravotní sestry či doktora. Tlak si měřte pokaždé ve stejnou denní dobu, ideálně ihned po probuzení nebo těsně před spaním. Krevní tlak totiž může během dne v závislosti na různých aktivitách kolísat, proto by i vaše hodnoty nebyly úplně relevantní. Zapisujte si hodnoty přesně tak, jak se objevily na displeji. Nepřidávejte si, ani neubírejte. Děláte to pro sebe.

Neměřte si tlak příliš často a také se nevyděste, pokud zaznamenáte menší změny v hodnotách, jde o naprosto běžnou věc. Nepřestávejte sami od sebe brát léky, pokud vidíte, že se vaše hodnoty zlepšily. A nezapomeňte se v případě jakýchkoli nejasností nebo obav spojit s obvodním lékařem a svůj zdravotní stav prodiskutovat s ním.  

Foto: Shutterstock, zdroj: Bloodpressureuk.org

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments