Vbočený palec na noze může způsobit bolest celého těla

Když se řekne vbočený palec, většina lidí si automaticky představí chorobné milovnice podpatků. Ve skutečnosti se tento estetický a zároveň zdravotní problém netýká pouze žen, které často chodí v botách na jehle. Vbočený palec neboli hallux valgus, postihuje i muže, na celém světě se vyskytuje u cca 23 % lidí, přičemž s přibývajícím věkem (nad 65 let) se objevuje častěji.

Vbočený palec – estetický a zdravotní problém

Mnoho lidí je toho názoru, že hallux valgus je problém pouze estetický, protože palec vychýlený ze své osy, díky čemuž se nápadně přiblíží k druhému prstu na noze, nevypadá na pohled vůbec pěkně. Pravda je ale taková, že je to i problém zdravotní.

Pakliže se palec vychýlí ze své osy, daleko více a především nerovnoměrně dochází k zatěžování chrupavky kloubu, což má za následek její poškození. Proto rozhodně není na místě vbočený palec ignorovat, ale naopak tento problém řešit.

Navíc jde o stav velmi nepříjemný, který v pokročilém stadiu může způsobovat pocity bolesti v celém těle.

Co ho způsobuje?

Vbočený palec mohou způsobit dva typy příčin:

  • zevní
  • vnitřní

Mezi zevní příčiny patří ty, které působí na nohu z její zevní strany, mezi vnitřní příčiny pak řadíme ty, které se nachází uvnitř nohy. Tuto vadu může způsobit třeba nevhodný sklon kloubních ploch, snížená pevnost vazů, nesprávný poměr dílek nártních kostí nebo také onemocnění, díky kterým dochází ke změnám na měkkých tkáních a kostech – kupříkladu revmatoidní artritida.

Pomoci může cvičení

Vhodnou prevencí proti vzniku vbočeného palce je cvičení. To můžete provádět kdykoli. Cvičení vypadá tak, že palec nohy uchopíte do ruky a budete jej jemně a plynule tlačit střídavě směrem dolů a nahoru, poté jej budete jemně odtahovat od druhého prstu (ukazováčku) na noze a poslední fází cvičení je plynuté rotování palce podél jeho osy dovnitř a ven.

Pozor na boty, které nosíte

U vbočeného palce je nevhodné nosit boty, které mají úzkou špičku nebo špičku, která se nachází uprostřed předního okraje boty – to se týká samozřejmě žen, které určitě vědí, jaký typ obuvi máme na mysli. Vyhnout byste se měli nošení bot na podpatku.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.