Jak využít léčebnou sílu pampelišky

Kolikrát vás už potrápila na zahrádce? Kolikrát už jste museli bojovat s jejími spletitými a houževnatými kořeny, které nemají konce? Tato obtížná rostlina, co hyzdí anglický trávník a napadá krásu vaší skalky má obrovský léčivý účinek. Jak si dopřát pampeliškovou kůru a na co všechno působí?

Pampeliška pomáhá při dietě

Látky obsažené v pampelišce prospívají játrům a žlučníku. Zrychlí trávení a umí pomoci se štěpením tuků. Zařazením pampeliškových listů do salátů nebo konzumací praženého pampeliškového kořene prospějete tělu více než s použitím nejrůznějších potravinových doplňků.

Bojuje proti závažným chorobám

Pozitivní vliv pampelišky byl prokázán i při nedostatečné funkci ledvin, pampeliška umí rozpouštět ledvinové i močové kameny. Výrazně sníží i hladinu cukru v krvi a hladinu cholesterolu.

Pampeliška pro krásu

Pampelišku můžete použít i při péči o plet. Šťáva z pampelišek pomáhá na pihy a žluté skvrny na kůži. Využívá se i k léčbě kožních nemocí. Zklidňuje a omlazuje pokožku. Při drobných úrazech a po velké fyzické zátěži mírní otoky.

Zařazení pampelišky do jídelníčku

Nejlepší je využívat jarní pampelišku. Prospěšná je celá rostlina. Květy, kořeny i listy. Listy můžete sbírat od dubna až do září, ale kořen pampelišky je nejlepší v době před rozkvětem, tedy v jarním období a v měsících březnu a dubnu. Listy můžete přidávat do salátů, do smoothie nebo si vyrobit pesto. Z květů je výborný sirup nebo med. Dá se připravit pampeliškový ocet nebo pampeliškové víno.

Pečený pampeliškový kořen

O pampeliškových kořenech se začíná hovořit i v souvislosti s prevencí rakoviny. Kořeny jsou ale hůře stravitelné. Pokud je omyjete a dáte upéci do trouby, můžete s nimi dále pracovat. Rozemleté je možné přidávat do polévky nebo je zalít horkou vodou, podobně jako kávu.

Pampeliška obsahuje vitamíny A, B, C a D. Má vysoký obsah betakarotenu, křemíku, draslíku, vápníku a železa. Směle do ní!

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments