Ve vejcích se našlo něco hrozného. Nejhorší jsou ta domácí, lidé tomu nemohou uvěřit

Vejce jsou oblíbenou potravinou, která je dnes široce doporučovaná pro svou výživovou hodnotu. Jak se ale ukazuje, jejich negativa zcela nevymizela. Podle nejnovějšího výzkumu je tu navíc značný paradox, kdy kupovaná vejce vycházejí překvapivě lépe než ta domácí. Ta totiž mohou obsahovat škodlivé látky.

Domácí vejce zklamala

Obvykle jsou dnes kritizovány velké komerční chovy, kde mají slepice nevyhovující podmínky. Mnozí také tvrdí, že například vejce z klecových chovů nejsou chuťově tak dobrá jako ta domácí. Tomu by dal zapravdu snad každý. Když se však udělá podrobný rozbor, situace je poněkud odlišná.

Domácí vejce jsou v době farmářských trhů velmi oblíbená. Lidé za ně neváhají platit ani násobky toho, kolik stojí vejce v obchodech. Není tak výjimkou, že si koupíte jedno vejce třeba za deset korun. Pokud byste však věděli, co obsahuje, dost možná byste to neudělali.

Jak ukázala výzkum z Austrálie, který se zaměřil právě na domácí chovy, bohužel to není žádná sláva. Zejména obsah olova v těchto vejcích byl skutečně dramatický. Byl totiž čtyřicetkrát vyšší než v případě vajec od komerčně chovaných slepic. Celá polovina vzorků překročila povolené množství v podobě 100 miligramů.

Foto: Shutterstock

Zjistěte, odkud nakupujete

Ukazuje se, že problém je v prostředí, kde se slepice chovají. A zdaleka nejde pouze o případ Austrálie. Hodně závisí na kvalitě půdy, a pokud je nevyhovující, propíše se to i do kvality vajec. Nejhorší výsledky byly zaznamenány v okolí starších domů, při jejichž stavbě se používaly olovnaté materiály a barvy.

Lidé by tak měli hledět na skutečný původ vajec a nesmířit se pouze s tím, že jsou deklarovaná jako domácí. To zdaleka nezajišťuje, že jsou nezávadná. V případě menších prodejců je to pochopitelně problém, ovšem práce se zjištěním, kde slepice, od kterých máte vejce žijí, se vzhledem k výše uvedenému určitě vyplatí.

Foto: Shutterstock, zdroj: ABC

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
20 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří
Jiří
1 rok

A co má výzkum v Austrálii společného s ČR zase kecy v kleci

Zvoník
Zvoník
1 rok

Máte-li chcípnout na olovo z vajec nebo následkem jaderného napadení, tak to je snad jedno, ne?

Radovan
Radovan
1 rok

V Austrálii nevěří, že lodní šroub vymyslel Čech. Člověk z vnitrozemí. Australané potomci vězňů mají jiné myšlení.

Jirka
Jirka
1 rok

Takže když moje pipky bašti u mě na zahradě měl bych si dát pozor.To že vejce putuje po světě v kamionech je v pořádku kam jsme se to dostali.Nechci vás urazit ale toto je moc.Tak třeba jsou u nás třídičky na vejce kde se vejci nalepí kód a jede do světa nikdo neřeší jestli to jsou vejce z Polska nebo že Španělska razítko dostane a jede.Hezky večer vám i lipkami.

Ladislav
Ladislav
1 rok

Podotýkam, nie sme v Austrálii. Berná minca sú naše domáce chovy, kde sa dá hovoriť o primeranej starostlivosti, výžive, hygiene, ktoré zaručí každý seriozny chovateľ ! Salmonela je nežiadúci pojem a tak ked kupovať, tak od osvedčeného chvateľa, a čo sa týka CHOLESTEROLU ? Ten je v každom vajci ! Domáce je domáce a pastevný chov – nadovšetko. Môj názor, Ladislav Svák