Ve vejcích se našlo něco hrozného. Nejhorší jsou ta domácí, lidé tomu nemohou uvěřit

Vejce jsou oblíbenou potravinou, která je dnes široce doporučovaná pro svou výživovou hodnotu. Jak se ale ukazuje, jejich negativa zcela nevymizela. Podle nejnovějšího výzkumu je tu navíc značný paradox, kdy kupovaná vejce vycházejí překvapivě lépe než ta domácí. Ta totiž mohou obsahovat škodlivé látky.

Domácí vejce zklamala

Obvykle jsou dnes kritizovány velké komerční chovy, kde mají slepice nevyhovující podmínky. Mnozí také tvrdí, že například vejce z klecových chovů nejsou chuťově tak dobrá jako ta domácí. Tomu by dal zapravdu snad každý. Když se však udělá podrobný rozbor, situace je poněkud odlišná.

Domácí vejce jsou v době farmářských trhů velmi oblíbená. Lidé za ně neváhají platit ani násobky toho, kolik stojí vejce v obchodech. Není tak výjimkou, že si koupíte jedno vejce třeba za deset korun. Pokud byste však věděli, co obsahuje, dost možná byste to neudělali.

Jak ukázala výzkum z Austrálie, který se zaměřil právě na domácí chovy, bohužel to není žádná sláva. Zejména obsah olova v těchto vejcích byl skutečně dramatický. Byl totiž čtyřicetkrát vyšší než v případě vajec od komerčně chovaných slepic. Celá polovina vzorků překročila povolené množství v podobě 100 miligramů.

Foto: Shutterstock

Zjistěte, odkud nakupujete

Ukazuje se, že problém je v prostředí, kde se slepice chovají. A zdaleka nejde pouze o případ Austrálie. Hodně závisí na kvalitě půdy, a pokud je nevyhovující, propíše se to i do kvality vajec. Nejhorší výsledky byly zaznamenány v okolí starších domů, při jejichž stavbě se používaly olovnaté materiály a barvy.

Lidé by tak měli hledět na skutečný původ vajec a nesmířit se pouze s tím, že jsou deklarovaná jako domácí. To zdaleka nezajišťuje, že jsou nezávadná. V případě menších prodejců je to pochopitelně problém, ovšem práce se zjištěním, kde slepice, od kterých máte vejce žijí, se vzhledem k výše uvedenému určitě vyplatí.

Foto: Shutterstock, zdroj: ABC

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
20 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
mrbignos
mrbignos
1 rok

Ne erim ziadnemu prieskumu, ktory som si sam nezmanipuloval. A okrem toho neviem ze by u nas boli domace vajcia z Australie. A redaktori nech si jedia co chcu.

Miki
Miki
1 rok

To by Mě zajímalo ,kde udělaly soudruhy z Austrálie chybu

Petr
Petr
1 rok

Toje divne nasi predci mnely domaci hospodařstvi a dozivali se dost visokeho véku. A ted je každej študovanej každej alchimista a lidi jim to budou žrat protoze jsou študovany. Podle mne selskej je vic než ty blbci z titulama

Luboš
Luboš
1 rok
Reply to  Petr

Vaši předci se dožívali vysokého věku? Kde jste to vzal?

Jiří
Jiří
1 rok
Reply to  Petr

Z tolika chyb v pouhých 3 větách je vidět, že vy jste měl problém dostudovat i základní školu.

Ondřej
Ondřej
1 rok
Reply to  Petr

Šprechn zí česky?

Franta
Franta
1 rok

Fajn, takže domácím slepicím usekat hlavy a rychle nakoupit vejce s velkochovů,která mají žloutky obarvené karotenem, protože jinak by neměl barvu žádnou.

zde
zde
1 rok

Ano v Austrálii zajistili že j2jxh6 vajíčka mají problém no a tak se toho chytne ambiciózní redaktorka a aplikuje to i na naše vejce
Paní redaktorko máte nějakou studii ze zdejších luhů ???

Jiří
Jiří
1 rok
Reply to  zde

Nemá, ale zato má splněno.

Monika
Monika
1 rok

Jo v Austrálii zjistili 😂

Marek
Marek
1 rok
Reply to  Monika

Dál už to zjistit nemohli 😂

Roman
Roman
1 rok

Australska studie neptekvapuje,tyto instituce nasleduji agendu ktera je proti prirode chteji prodadit aby si lide sami nic nepestovaly a byly zavisli na korporacich,chcou zakazat pestovat potraviny lidem a prodavat svoje takzvane certifikovsne potraviny,lzou a nici nezavislost lidi pod zaminkami,studie jsou ucelove drlane na zakazku WEF atd.Svinstvo proti lidem a prirode.

Haha frk
Haha frk
1 rok

Zrovna včera jsem se podivoval proč vejce tak málo zdrazila no asi je již jasné proč a lze očekáváte že pro naše zdraví zákaz chovu slepic bez kontrol úřadů a tučných daní bude brzy zaveden

Jaroslav Storek
Jaroslav Storek
1 rok

To už nás připravují na likvidaci domácích chovů?

Nelen Nel
Nelen Nel
1 rok

😂😂😂😂😂😂😂