Vědci předpověděli koronavirovou pandemii už před dvěma lety. Trefili se zcela přesně

Loading...

Nástup nové virové pandemie, která by skutečně silně udeřila na celý svět, se očekával celá desetiletí. Objevily se koronaviry jako SARS nebo MERS nebo také nebezpečná ebola. Všechny tyto hrozby se ale podařilo poměrně efektivně zažehnat. To se už nedá říct o novém typu koronaviru, který zasáhl celý svět plnou parou a pod nímž trpí zdravotní i ekonomické systémy.

První zdání často klame

Přitom už před dvěma lety došlo v rámci výzkumného centra Johns Hopkins Center for Health Security k publikaci předpovědi, která se zabývala tím, jak bude vypadat příští pandemie. Vědci se zabývali charakteristikou i chováním budoucího viru. Z dnešního pohledu je až neuvěřitelné, jak přesně se jim podařilo skutečný stav věcí zachytit.

Čtěte také: Miliony lidí v sobě mají koronavirus a neví o tom. Budou tvořit nová ohniska nákazy

Virus se bude přenášet vzduchem, nakažený bude infekční několik dní před projevem symptomů nemoci a smrtnost bude nízká, nikoliv však zanedbatelná,” uvádí shrnutí dvacetistránkové zprávy pojmenované Charakteristika pandemických patogenů. Datum vydání publikace je v roce 2018.

Už tehdy vědci upozornili na dnes často skloňovanou skutečnost, že pro lidstvo nepředstavují nebezpeční ani tak viry, které hojně zabíjejí své hostitele, ale právě ty, které tak činí spíše ve výjimečných případech. Také proto se masivněji nerozšířily obávané viry jako ebola nebo zika. Jejich smrtnost dosahovala až 50 %, což jim zabraňovalo v efektivním šíření.

Ochromil nás virus, který jsme považovali za chřipku

Také to z nich na první pohled činilo strašáky, proti nimž se okamžitě semklo světové společenství. V případě koronaviru to bylo jiné. Také z důvodu zmatečných a zmanipulovaných informací z Číny měli mnozí za to, že nový typ koronaviru je něco jako další chřipka, a když už, tak usmrcuje pouze staré a už tak nemocné lidi. To se ale po jeho příchodu do Evropy nepotvrdilo. Obtížně s nemocí bojují také lidé ve věkové skupině od 20 do 40 let a navzdory původním zprávám mohou vážným průběhem onemocnět i děti.

Proti patogenu, který přijde, nebude mít lidstvo vyvinutou imunitu a kvůli nízké smrtnosti nakazí vysoký počet lidí,” předpovídali vědci. Zároveň už tehdy upozorňovali na důležitost přesného testování. “Pacienti se často dočkají nespecifické diagnózy, jako je zápal plic nebo virový syndrom, aniž by lékaři určili přesný patogen. Tím se ale ztrácí přehled o aktuálních virových hrozbách.

Čtěte také: Lék Remdesivir u pražského taxikáře zabral. Výrobce už ho ale neposkytuje

Už tehdy vědci doporučovali soustředit se na hledání vakcíny, které by univerzálně působila na viry napadající dýchací systém. Tedy přesně to, co činí nový koronavirus tak nebezpečným. Zároveň zdůrazňovali nutnost posílení výzkumu rizikových patogenů, zejména pak RNA virů, jež mají schopnost rychle mutovat.

Foto: Freepik

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

51
Komentujte

avatar
22 Komentářová vlákna
29 Odpovědi ve vlákně
2 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
41 Autoři komentářů
evaMarta PotůčkováEmilkaTomasMary Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
Jan
Host

Mám takovou celkem smysluplnou teorii. Vzhledem k tomu, co je v této době už známo o celé této situaci, lze dost úspěšně konstatovat, že to není jen tak samosebou. Myslím, že to skutečně někdo vypustil. Nemyslím nějakého šílence nebo skupinu s cílem zničit polovinu lidstva. Ne. Důvod je mnohem méně dramatický. Jde o to zjistit, co jednotlivé vlády, jednotlivci odpovídající za připravenost řešit tuto situaci udělají. Jak účinně budou schopni to celé vyřešit. Proto není celý ten virus v podstatě nijak nebezpečný nebo drasticky smrtelný, jde jen v podstatě o průzkum terénu, jak se kompetentní zachovají. Proč ? Možná jenom… Číst vice »

Mariana
Host
Mariana

absolutně souhlasím, přesně tohle říkám od začátku a jsem považovaná okolím za šílence.

Jan
Host

Vaše okolí musí být šílené !

Pavel
Host
Pavel

Ministr zdraví Vojtěch však neustále říká a tvrdí, že to nemohl nikdo předpokládat…prostě jen kozel zahradníkem…

Vladislav
Host

Z vašeho příspěvku usuzuji, že vy jste naprosto přesně věděl o přicházející pandemii COVOD-19 . Jenže odborníci předvídají leccos, protože nezaručují přesnost, podobně jako meteorologové.
Kdyby měly všechny státy dát na různá varování na cokoli od všemožných odborníků, kdy se patrně jen jedno procento projeví jako pravdivé, žili bychom v době kamenné. Vy jste klasický pobitevní generál a ještě k tomu vševěd.
Smiřte se s tím, že vševěda a univerzálního génia, Járu Cimrmana, nemůžete dohnat, natož předehnat.

Pavel
Host
Pavel

Ministr zdravotnictví předpokládam je člověk, který má na starosti zdraví spoluobčanů, proto si jej platíme z daní. Nepřehazujte tedy kompetence na mne, já nejsem ministr zdravotnictví ani odborník v tomto oboru, ale v jiném oboru, o který se hluboce zajímam, mám informace, sleduji vývoj atd… Jak bylo nyní zjištěno tak WHO a další např. Bill Gates https://www.youtube.com/watch?v=6Af6b_wyiwI na toto upozorňovali … Jinak já osobně jsem si koupil desinfekci, roušky už v lednu, co byly první zprávy z Wu-chanu, všichni se mi smáli…smál by se mi v té době asi i ministr zdravotnictví…je to totiž muž na správném místě s hlubokým… Číst vice »

Pavel
Host
Pavel

Usuzujete správně, zprávy, příspěvky, videa z Wu-chanu mne zaujaly a na přelomu ledna a února jsem si opatřil dezinfekce a roušky, hodně lidí se mi smálo, asi by byl mezi nimi i ministr zdraví… WHO i třeba Bill Gates na přednášce “The next outbreak? We’re not ready.” v roce 2015 na tento problém upozorňovali. Předpokládám, tedy že ministr zdarvotnictví je člověk, který se o problematiku zdraví národa zajímá, má daleko více informací než kdokoli ostatní…a to nemusí být prosím zrovna génius Jára Cimrman, a né, že néééé. To pak může dělat ministra zdravotnictví kdokoli… Nezlob te se na mě, říci,… Číst vice »

Jiří
Host

No jo, udělat šoumena ministrem zdravotnictví…. tak to potom dopadne….

J.Rybička
Host
J.Rybička

Tak vida před 2 roky zde bylo varován pandemie.Vláda EU i jiné vlády mnohem větší vlády tp ledabile přešli.Sice neznali typ viru,ale prostředky perti šíření jako jsou roušky,dýchací přístroje,oleky pro personál ,potřebné prostoy pro isolaci a pod nikdo z nich nezajistil.Přiblblé vlády se raději starali o nějké přřihlouplé ilegální migranty buch ví odkud, ale přitom se nesnažili o jejich včasnou repatriaci do jejich domovů..Čas tedy pracoval pro pandemii a její rozšíření,co. Nás čeká díky tupcům nevíme co,ale také nás zanedlouho múže být v Europě polovina i méně a budou se radovat jen přeživši zvrhlíci a divoši.

petr
Host
petr

…to je neštěstí…tebe bych rád viděl…nejsi robot Emil ?

jan
Host
jan

Tady byla největší chyba to, že se svět nepostaral o zavření nehygienických mokrých čínských trhů už v r 2002 natrvalo šlo jen o 6 měsíců!!!.Je lhostejno jestli to je odtamtud nebo z laboratoře.Kdyby se tak učinilo, tak by jsme dnes věděli, že to z laboratoře je nebo není!Měli jsme přitom na to dost času a hlavně dost vlivu.Bohužel opět zvítězil kapitalismus nacucanej komunismem.Nechápu jak zabijení zvířat může někdo považovat za národní tradici.V číně jsou pořád 100 let za opicemi. Jistý kmen lidožroutů na jistém ostrově pojídal své nepřátele a to i jejich mozky a to se jim stalo osudným.Je zvláštní… Číst vice »

Jan
Host

Hele jmenovče, odkud jsi spadl. Myslíš vážně že se ten tvůj “svět” může postarat jak říkáš o něco co se týká Číny ? Myslíš, že si stát s jeden a půl miliardou lidí nechá kecat do svých pořádků ? Oni ti naprosto a úpně kálej na tvý názory i na názory celého zbytku světa. Vstávej filozofe !

Irena
Host
Irena

Není nic podivuhodného na tom,že vědci věděli,jak bude vir vypadat.Nejspíš se informace o nově vyrobeném viru šuškala v těchto kruzích.Víme prd,jak to tam funguje,ale i když je něco přísně tajné, vždycky se najde někdo,kdo to vykecá. A Čína by měla být potrestaná hodně přísně, protože se snažila tohle svinstvo ututlat a kdo ví,jestli doktor umřel na kovid, všeobecně so o Číně ví,že kdo se znelíbí – jde do kopru.Kdyby to byl vir,který by nějak vznikl z oněch popisovaných podmínek v tom svinčíku , netutlaly by to. Ovšem biologická zbraň ,to je ůplně jiná věc. Nemyslím si,že fantazíruju, zcela jistě celý… Číst vice »

Jan
Host

Milá drahá, těšte se, ale myslím že zbytečně. Myslíte, že někdo může potrestat Čínu ?
Asi jako potrestat slona za to, že zašlápl myš. Vy naivko. A jsem si naprosto jistý, že se nikdy obyčejný většinový svět nedozví jak to bylo.

Pavel
Host
Pavel

Kritizujete cizí národy za jejich zvyky ,ale to je jejich záležitost,nikdo tam nemusí cestovat ani s nimi obchodovat .Je svobodné rozhodnutí každého státu a jednotlivce jestli cizí zvyky přijme nebo ne.Myslím že celý problém křesťanské části světa je v uznání té nekřesťanské ,když to uvedu do zkratky do gastronomie ,o čemž píšete ,tak my postupujeme podle v gastronomii podle HACCAP což je americký hygienický systém používaný pro lety do vesmíru . Jinde zůstali o pár set let zpátky.)) Nezní to jako pád Říma??Barbaři zničí naši civilizaci ,

Tomáš
Host
Tomáš

Článek zaměňuje viry s různými způsoby šíření. Zatímco ebola, zika, marburg, lassa, a pod. se přenáší tělními tekutinami, chřipka či koronavirus jsou přenášeny kapénkami a aerosoly. V roce 1967 marburg potrápil Němce, kteří si ho na pokusných opicích dotáhli z Afriky. Smrtnost 80 %. Zemřelo kolem 30 lidí z úzké skupiny osob. U koronaviru je smrtnost kolem 0,2 % (počítáno u osob zemřelých pouze na koronavirus, nikoliv druhotné nemoci).

Lenka
Host
Lenka

Slyšela jsem,že jeden vědec upozorňoval na blížící se epidemii z Číny už v r.2007.

Martina
Host
JanaJa
Host
JanaJa

děkuju za zajímavý příspěvek.

František
Host

takže to vedely…..
byznys…..kapitál…..USA !!!….Moc….Strach…..ovládání….

Adam
Host
Adam

Předpověděli? Asi věděli proč.

J.Rybička
Host
J.Rybička

Všechny ty .kteří byli za neuposlechnutí varování zodpovědni v jednotlivých vládách a EU by měli byt postaveny před stané soudy a popraveni.

petr
Host
petr

…to je čeština ! ty ruský prase! Nepiš, když nevíš!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!§§

Aglája
Host
Aglája

A kdepak ti vědci a odborníci byli v prosinci 2019? Proč neupozorňovali vlády? Proč ještě 10.3 hospitalizovali v nemocnici někoho se zápalem plic na běžné oddělení anijak nechríánili sebe ani ostatní pacienty…To lékaři na léjkařských fakultách nemají hygienu a epidemiologii…všichni jsou děsní odborníci, ale selský rozum jaksi nikde.

bublina
Host
bublina

ale vždyť v parlamentu to bylo na stole k projedná v lednu…!!!!
a kdo že to shodil ze stolu a nepřipustil žádnou diskusi???
Aha??

Vašek
Host

A všichni s tím selským rozumem jeli na lyže do Itálie, co?

Stealth
Host

Přesně toto dělal čínký lékař považovaný za prvního, kdo COVID-19 zaregistroval. Upozorňoval kolegy, úřady. Čínské úřady a vláda jej umlčela a označila za lháře a zdiskreditovala. Stačí si to najít. Pak možná zjistíte že kromě pravopisu máte i špatné informace.

JANA
Host

Myslíte, že by někdo v prosinci 2019 vědcům a odborníkům věřil ? Ani dnes, kdy už 3 měsíce virus řádí po světě, nevěří někteří lidé jeho nebezpečnosti. A s tou ztrátou selského rozumu naprosto souhlasím – viz. nedávné opatření, pouze 30 lidí na nějaké akci. To jsem tedy nedávala a prohlásila, že i 3 lidé pohromadě jsou moc. Došlo na má slova.

Jan
Host

Já mám spíš obavu, že ve vašem případě je i jeden moc. Myslím přítomnost vaší ustrašené a tupé palice. Jediná nebezpečnost toho prevítu je v tom, co způsobil. Více obětí na životech bude v důsledku totálního krachu světové ekonomiky než v důsledku nakažení virem samotným ! Vzpomenete na má slova hlavo dutá.