Vědci našli potravinu, která sníží cukr v krvi do 30 minut. A navíc nastartuje imunitní systém

Cukrovka je jednou z nemocí, na jejíž rozvoj má zcela nepopiratelně vliv životní styl, zejména potom stravování. Pokud někdo neustále konzumuje nezdravé potraviny, jeho rizika prudce stoupají. Naopak existují jídla, která na cukr v krvi působí pozitivně. A mohou pomoci i těm, kdo již cukrovkou trpí, protože jim sníží cukr v krvi.

Vyhýbejte se rafinovaným cukrům

Web Harvard Health upozorňuje, že v případě diabetu je velmi důležitá volba potravin. Ta obecně spočívá ve správném výběru sacharidů, které by měly pocházet ze zeleniny, celozrnných produktů a ovoce. Naopak vyhýbat byste se měli vysoce rafinovaným cukrům, které nacházíme obvykle v bílém pečivu, těstovinách, rýži, cukrovinkách a slazených nápojích.

Rafinované cukry mají tendenci vyvolávat prudké výkyvy v krevním cukru a mohou navýšit triglyceridy,” uvádí Harvard Health.

Foto: Shutterstock

Skvělý efekt ženšenu

Naštěstí ale existují potraviny jako ženšen, které dokáží cukr v krvi snížit do třiceti minut, jak uvádí studie publikovaná v časopise Journal of Medicinal Food. Jde přitom již o několikátou studii, ve které byly tyto účinky ženšenu potvrzeny.

Tyto studie ukazují, že ženšenový extrakt je efektivní a bezpečnou formou zvládání cukrovky druhého typu,” uvádí autoři výzkumu. Odkazují se také na studii z roku 2016, ve které se ukázalo, že po užití ženšenu poklesl celkový cholesterol, triglyceridy i lipoproteiny.

Tyto efekty lze přisoudit ženšenové rozpustné vláknině, která na sebe váže lipidy v trávicím traktu a odvádí je ven z těla. Kromě jiného může ženšen přispět také ke snížení krevního tlaku, v důsledku čehož se snižuje riziko infarktu či mozkové mrtvice. Jeho vysoký obsah antioxidantů podporuje rovněž správnou funkci imunitního systému.

Foto: Shutterstock, zdroje: Journal of Medicinal Food, Harvard Health

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments