Vědci odhalili, co provede káva s játry. Přišli na něco, co nečekali

Je káva zdravá, nebo naopak škodlivá? To je otázka, na kterou různí lékaři, vědci a odborníci na výživu odpovídají odlišně. Ovšem zatímco ještě před časem se většina přikláněla spíše k tomu, že přílišné pití kávy zdraví škodí, dnes panuje naopak větší přesvědčení o tom, že i několik šálků denně může být pro lidské tělo vítanou vzpruhou.

Spousta zdravých látek

Záleží pochopitelně také na tom, jakou oblast organismu sledujeme. Nejde tu přitom ani tak o efekt kofeinu, který kdovíjak zajímavý není, ale dalších látek, jež káva obsahuje. Jde například o draslík, vitamin B2 nebo hořčík. Káva tak může být jejich kvalitním zdrojem, když je nezískáme odjinud.

Také tyto látky jsou důvodem toho, že káva velmi dobře působí na játra. Pravidelnou konzumací můžete předejít nejrůznějším chorobám jater, jako je jejich ztučnění nebo dokonce obávaný jaterní karcinom. Preventivně však působí i proti žloutence nebo cirhóze jater. V tomto ohledu hraje prim bio káva, která byla vypěstována bez použití škodlivých chemikálií.

Foto: Shutterstock

Zpomalí proces stárnutí

To ale není vše, co káva dokáže. Pokud holdujete pravé černé kávě, do které si nepřidáváte cukr ani mléko, můžete si blahopřát. Podrobné studie totiž ukázaly, že káva ochraňuje DNA a brání rozbíjení jejích vláken. Pokud by se totiž tento fenomén v těle rozmohl, zvyšuje to riziko vzniku rakoviny.

Káva rovněž dokáže bojovat s nepříjemnou chronickou bolestí. Pochopitelně ji zcela neodstraní, ale výzkumy ukázaly, že ji velmi efektivně tlumí.

Konzumace kávy také pomáhá zpomalovat proces stárnutí. Působí tak přímo proti vlivu moderního stravování, které naopak stárnutí urychluje. Proto není od věci zařadit kávu coby prvek vyvážení. Obsahuje totiž spoustu prospěšných antioxidantů, jež likvidují volné radikály v těle, které poškozují buňky.

Foto: Shutterstock, zdroj: Medical Daily

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments