Vědci představili vážný příznak, který se objevuje po překonání Covidu-19. Na pozoru se musí mít muži

Vědci bohužel rozkrývají nové a nové dlouhodobé dopady nemoci Covid-19 na lidské zdraví. Nejnověji přišli na to, že muži, kteří onemocnění překonali, mohou trpět erektilní dysfunkcí a ztrátou chuti na sex. Lékaři proto opět varují, aby lidé koronavirus v žádném případě nepodceňovali. Nemoc se u většiny lidí může zdát svým průběhem banální, ale stále častěji se ukazuje, že hlavním problémem budou dlouhodobé následky.

Nejnovější studie kanadských vědců prokázala spojitost mezi muži, kteří překonali Covid-19 a komplikacemi, jako je erektilní dysfunkce. Vědci rovnou určili několik faktorů, jež k tomuto stavu mohou vést.

Poškozené cévy

Erektilní dysfunkce často předznamenává výskyt srdeční nemoci, vzhledem k tomu, že cévní systém a reprodukční systém mají řadu propojení. Je už přitom známou věcí, že Covid-19 dokáže způsobit velké záněty v těle, zejména pak v srdci a okolních svalech. Pak může dojít k omezení přívodu krve do penisu v důsledku zhoršení vaskulárního systému.

Psychologie

Sexuální aktivity souvisejí s duševním zdravím. Nemocní lidé přitom mohou zažívat silný stres, úzkost či deprese, které může způsobit samotná nemoc, ale obecně i celosvětová pandemie. Zejména u mužů to potom likviduje chuť po sexu.

Celkově zhoršené zdraví

Erektilní dysfunkce obvykle nevzniká sama o sobě, ale bývá příznakem jiného základního problému. Potýkají se s ní zejména muži s celkově horším zdravotním stavem. Ten přitom koronavirus dokáže zcela jistě způsobit.

Erektilní dysfunkce může být znakem špatného zdravotního stavu. Zejména u mladých a zdravích lidí může po překonání Covidu-19 signalizovat vážnější změny v organismu, na které je třeba se zaměřit,” uvedl urolog Ryan Berglund z Cleveland Clinic.

Už dříve vědci u mužů, kteří prodělali Covid-19, nalezli patologické změny na varlatech. Také to může být důvodem sexuálních problémů.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments