Běžné zlozvyky na toaletě mají nepříjemné následky. Lidé je přesto neustále opakují

Pokud si neosvojíte správné zvyky při vykonávání potřeby, může to mít nepříjemné následky. Svědění a pálení po vykonání potřeby jsou pouhým začátkem. Špatné hygienické návyky vám mohou velmi znepříjemnit život.

Pokud vás po vykonání potřeby trápí pálení a svědění v oblasti řitního otvoru, často jsou na vině zvětšené žíly v oblasti konečníku, které mohou vést až k hemeroidům. Za zmíněnými potížemi může stát i špatná hygiena.

Mýdlo a vlhký toaletní papír

Mýdlo a vlhký toaletní papír nemusí být řešením. Mohou dráždit řitní otvor. Po vykonání potřeby musí dojít ke správnému očištění řitního otvoru. Přehnaná čistota ale může také škodit. Mýdla, sprchové gely i vlhčené toaletní papíry a ubrousky, které navíc nepatří do WC mísy, kde ucpávají odpad, mohou obsahovat chemikálie, které v okolí řitního otvoru vyvolávají podráždění a svědění. Nevhodné je i nadměrné drhnutí papírem s drsným povrchem. Vhodná jsou intimní mýdla.

Jak na správnou hygienu

Řitní otvor by se měl po vykonání stolice na sucho setřít a následně omýt pomocí bidetu nebo sprchy s použitím mýdla na intimní hygienu. Toaletní papír by měl být měkký, bez potisku a parfemace, nejlépe bílý trojvrstvý. Dráždění konečníku zmírní i spodní prádlo z bavlny. Podrážděný řitní otvor je vhodné ošetřit mastí s obsahem zinku.

Co na hemoroidy

Tkáňový pružný polštář přiléhající na stěnu vývodu střev pomáhá stahu svěrače. S přibývajícím věkem, nevhodnými návyky a hygienou tkáň ochabuje a zvětšuje se. Střevo se nedostatečně uzavírá, dochází k odtoku tekutiny z konečníku, ta dráždí okolní kůži a svědí. Vznikají hemoroidy, bolesti a krvácení. Pomáhají masti na hemoroidy. Nejlepší vyprazdňování jeve dřepu. Hodí se proto stolička pod nohy.

Dodržujte další pravidla

Jděte na toaletu, až když opravdu musíte. Neseďte tam dlouho, maximálně 3 až 5 minut a příliš netlačte. Jezte potraviny bohaté na vlákninu. Správné trávení předchází zácpě a vzniku hemoroidů. Dostatečně pijte. Na prevenci více dbejte, pokud jsou v rodině hemoroidy dědičné. Dráždivé jsou i některé potraviny, jako je koření, káva, kakao, alkohol, hlavně pivo a víno. Dráždí i jídla s projímavým účinkem. Škodí i dlouhé sezení v autě, na motorce a bicyklu, které vytváří nepřiměřený tlak a překrvení v oblasti pánevního dna, hráze a řitního otvoru.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments