Vědci ukázali jednoduchý test, který prozradí rychlé stárnutí těla a mozku. Označili ho za přelomový

Ačkoliv se stárnutí objektivně vyjadřuje věkem, tedy určitou číslovkou, ve skutečnosti je vysoce individuálním procesem. Někdo je v šedesáti letech fyzicky i duševně stále mladý, zatímco jiný už má značné problémy související s procesem stárnutí. Jak ale individuální rychlost stárnutí změřit? Jeden způsob existuje.

Jak staří skutečně jste?

Mezinárodní vědecký tým konstatuje, že je to možné odhadnout podle způsobu chůze. Lidé, kteří chodí pomaleji, nejenže rychleji stárla těla, ale jejich tváře vypadaly starší a navíc měli menší mozky. Vědci toto zjištění označili za přelomové.

Lékaři často měří rychlost chůze s cílem odhadnout celkový zdravotní stav, zejména u lidí nad 65 let, jelikož je indikátorem síly svalů, funkčnosti plic, rovnováhy, síly páteře a také stavu zraku. Pomalejší chůzi ve vyšším věku dávají vědci do souvislosti s vyšším rizikem demence a celkového úpadku.

Citované studie se zúčastnilo tisíc lidí z Nového Zélandu, kteří se narodili v sedmdesátých letech minulého století, a vědci je sledovali do věku 45 let. Účastníci kromě testů rychlosti chůze podstupovali také celkové tělesné testy, testy mozkových funkcí, mozkové skeny a v dětství i testy kognitivních funkcí.

Foto: Shutterstock

Rozdíly od útlého věku

Tato studie ukázala, že pomalá chůze značí problémy o dekádu před stářím,” uvedla vedoucí výzkumu Terrie Moffitt z King’s College London a americké Duke University. I v pětačtyřiceti letech vědci zaznamenali široké variace rychlostí chůze, přičemž nejrychlejší lidé se pohybovali maximální rychlostí dva metry za sekundu, když neběželi.

Ti, kteří chodili pomaleji, měli tendence projevovat znaky rychlejšího stárnutí a v horším stavu byly jejich plíce, zuby i imunitní systém. Nečekanější však bylo podle vědců to, že starší vypadaly i jejich mozky.

Vědci přitom zjistili, že s použitím výsledků testů tříletých dětí dokázali předpovědět rychlost chůze 45letých lidí. Děti, které v dospělosti kráčely nejpomaleji, v průměru 1,2 metru za sekundu, měly v průměru o 12 bodů nižší IQ než ti, kteří o 40 let později chodili nejrychleji, 1,75 metru za sekundu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Duke Today

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Libor
Libor
2 let

Voda?

Jana Fučíková

Kávu jinak nepiji 🙂 hořkou nebo právě se skořicí. Pokud se totiž skořice spaří horkou vodou, ( nebo horkým pressem ) a nápoj se nechá více schladnout ( ne úplně ) , skořice kávu dokonale osladí.