Jak poznat červotoče v domácnosti? Dokáží velké věci

V domácnostech, kde je hodně dřevěného nábytku a vybavení, je červotoč jedním z největších potíží. Ještě horší je to v případě, kdy se červotoči nepustili jenom do nábytku, ale našli si své místečko třeba i v trámech. Obzvlášť u starších zanedbaných domů, kde měli červotoči měsíce či roky volné pole působnosti, to může přerůst v těžko řešitelnou komplikaci.

Jak poznat řádění červotoče?

Napadení nábytku červotočem můžeme poznat i při běžném úklidu. Dospělí jedinci červotoče totiž hloubí ve dřevě chodbičky, do kterých pak ukládají vajíčka. Na nábytku se to projevuje jednak drobnými dírkami, pod nimiž se nacházejí zmíněné tunýlky, jednak kupičkami dřevěného prachu, který červotoči vykousali. Larvy červotoče se potom dál živí dřevem, a tím nábytek ničí.

Další věc, která by nás měla varovat, je zvuk chroupání. Na klidném místě, nebo třeba v noci, kdy není v domě příliš hluk, je totiž červotoč opravdu slyšet.

Babské rady: jak na červotoče

Pokud není dřevo zatím příliš napadeno, můžete vyzkoušet některé triky a rady, jak se červotoče zbavit. Zaprvé vždycky, pokud to je alespoň trochu možné, odstraňte napadené dřevo z dosahu jiných dřevěných věcí. Když se vám poštěstí a venku budou zrovna panovat tuhé mrazy, vyplatí se přesunout nábytek ven – v suchém mrazu červotoč rozhodně nepřežije.

Babské rady mají recept na domácí roztok proti červotočům: radí smíchat ocet a kuchyňský saponát v poměru deset ku jedné a přidat mletý pepř. Tímto roztokem natřete napadené dřevo ve velmi silné vrstvě a nechte působit. Další rada zní trochu podobně, ale sází na ještě drastičtější suroviny: do octa přidejte bílý i černý pepř, sůl, česnek a rozemleté pálivé papričky.

Foto: Shutterstock

Nebojte se poradit s profesionálem

Když je však kolonie červotočů už příliš rozrostlá a dřevo napadené do hloubky, je lepší sáhnout po chemických prostředcích. Anebo ještě lépe – poradit se s odborníkem. Radu od profesionála budete potřebovat především tehdy, pokud se červotoči pustili do nějakých hodnotných starožitností anebo svým kousáním třeba ohrožují stabilitu střechy či celého domu. Pak neváhejte a vyhledejte odborníka, který situaci zhodnotí a poradí vám, jaké budou nejlepší další kroky.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments