Vědci varují před oblíbeným nápojem. Našli u něj spojitost s Alzheimerovou chorobou

Demence je aktuálně jedním z největších strašáků lidstva. Mocně do jeho osudů promlouvá už dnes, ale její opravdový rozpuk se očekává v příštích letech spolu se stárnutím populace. O patologických procesech v mozku toho stále spíše více nevíme, než víme, ale vědci začínají být zajedno v tom, že kromě genetické výbavy hraje velkou roli také životospráva, zejména pak správné stravování.

Slazené nápoje nejsou zdravé

Studie publikovaná v časopise Stroke teď našla spojitost mezi nejobávanější formou demence, Alzheimerovou chorobou, a oblíbeným nápojem. Hlavním rizikovým faktorem sice stále zůstává věk, ovšem konzumace některých potravin se ukazuje být rovněž problematická.

A o jaký nápoj, že se jedná? V tomto případě jde o uměle slazené nápoje, které se v současné oblibě. Je přitom jedno, zda jde o nápoje dietní nebo s nízkým obsahem kalorií. Výzkumníci přitom vyhodnocovali data už od roku 1971, aby měli co nejdelší časový obrázek. Vždy po čtyřech letech provedli kontrolu zdravotního stavu.

Nejde vlastně o nic zásadně překvapivého. Už dříve byla konzumace cukru spojována s negativními důsledky pro kardiovaskulární zdraví, které je rovněž propojeno s rizikem mrtvice či demence.

Foto: Shutterstock

Třikrát vyšší riziko

Lidé v rámci výzkumu dostali za úkol pít různé nápoje, ať už přirozeně sladké jako džusy nebo právě uměle slazené. A ukázalo se, že ti, kdo pili alespoň jeden uměle slazený nápoj denně, měli třikrát vyšší pravděpodobnost, že se u nich projeví ischemická mrtvice a 2,9krát vyšší riziko Alzheimerovy choroby.

Vědci upozornili na zajímavou skutečnost, že co není dobré pro srdce, obvykle není vhodné ani pro mozek. A tak platí, že oslazené nápoje nejenže zvyšují riziko mrtvice a infarktu, ale i různých forem demence.

Další způsoby, jak se vyvarovat Alzheimerovy choroby

  • Přestaňte kouřit.
  • Omezte alkohol na minimum.
  • Stravujte se vyváženě, a to včetně ovoce a zeleniny.
  • Cvičte alespoň 150 minut týdně, a to včetně aerobní aktivity.
  • Kontrolujte si krevní tlak a cholesterol.
  • Pokud máte cukrovku, dodržujte dietu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Sandy
Sandy
2 let

V tomto případě jde o uměle slazené nápoje, které se v současné oblibě.

  • Tato věta nějak nedává smysl, asi chybí pár slov. Je to tak těžké, si to po sobě přečíst, než to pustíte ven???
Vlasta
Vlasta
2 let

Tak jde o určitý nápoj, nebo o umělá sladidla? Z těch titulků by byl člověk zcela zmatený.

Luděk
Luděk
2 let

a ještě nesouložte a už jste na tom světě zbytečně…