Vědci vydali doporučení, při jaké teplotě prát a mýt nádobí, abyste koronavirus zlikvidovali už za pár minut

Skutečně účinný lék zatím neexistuje, vakcíny přibývají poměrně pomalu a navíc není zcela jisté, jak účinné vlastně budou. Je tak stále jistější, že s koronavirem budeme muset ještě nějakou dobu koexistovat. A jako jediná účinná opatření se zatím jeví roušky, hygiena či dezinfekce. Nově je k tomu podle vědců třeba připočíst zvýšenou péči o prádlo. Studie vědců z University of St. Thomas v Minnesotě totiž přinesla zjištění, že virus Sars-CoV-2 nesnáší vyšší teploty, které ho dokáží zlikvidovat během několika minut.

Virus může na oblečení přežívat dlouhé dny

Některé typy oblečení jsou schopné dlouho zadržovat vlhkost, což následně ovlivňuje přežití viru zachycených na jejich povrchu. Viry mohou takto přežívat na oblečení i několik dní,” uvádějí autoři studie, která byla publikovaná v časopise Wiley Public Health Emergency Collection.

Výzkum se zaměřil na testování textilií, které byly vystaveny široké škále teplotních úrovních v odlišných časových úsecích. Díky tomu se vědcům podařilo zjistit, jaká teplota a za jakou dobu koronavirus efektivně zlikviduje.

  • 60°C – koronavirus se rozpadl po 20 minutách
  • 65°C – koronavirus se rozpadl po 5 minutách
  • 71°C – koronavirus se rozpadl po 3 minutách

Při nižší teplotě pomůže saponát

Tato doporučení platí nejen pro pračky a sušičky prádla, ale také myčky nádobí,” uvádějí vědci ve své studii. Vzhledem k vyšší kvalitě některých textilií a povrchů nádobí nelze vždy použít vysokou teplotu. Tehdy se může jako alternativní řešení vyplatit kombinace nižší teploty a saponátu. Mýdlo a saponáty mají totiž virucidní dezinfekční účinky a virus mohou zničit i bez vyšších teplot.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.