Vědci zjistili zázračný účinek obyčejné potraviny. Napijete se večer a do rána vám klesne cukr v krvi

Vysoký krevní cukr přináší značná rizika pro zdraví a je třeba ho co nejdříve začít řešit. Pravdou je, že cukrovku druhého typu nelze vyléčit, ovšem zároveň je možné jí zmírňovat, abyste si například nemuseli aplikovat umělý inzulin. Vědci tak zkoumají nejrůznější potraviny, které mají na cukr v krvi blahodárný efekt. Teď ho zjistili u levného nápoje, který si můžete dát na dobrou noc a ráno se probudit s nižší hladinou cukru.

Pomohou některé potraviny

Cukrovka je výsledkem nefunkčního procesu, kterým tělo zpracovává inzulin, tedy velmi důležitý hormon produkovaný slinivkou břišní. Hlavní rolí inzulinu je přitom regulovat krevní cukr. Pokud tento mechanismus přestane fungovat, jde o nezvratný a velmi závažný stav. V případě, že necháte cukr stoupat, mohou být důsledky fatální.

Některé potraviny mají naštěstí příznivé účinky, které mohou problematické zpracovávání inzulinu v těle do značné míry kompenzovat. Jak uvádí časopis Diabetes Care, například příjem octu předtím, než se uložíte ke spánku, vám může pomoci do rána srazit hladinu cukru v krvi.

Jablečný ocet snížil hladinu cukru

Cílem této studie bylo zjistit, zda ocet na noc může snížit koncentraci glukózy u lidí s cukrovkou druhého typu,” uvádí studie. Výzkumu se účastnili čtyři muži a sedm žen ve věku 40 až 72, kterým byla diagnostikována cukrovka, ale kteří nebrali inzulin.

Jedna část dobrovolníků dostala v průběhu tří dnů konzumovat dvě lžičky jablečného octa a druhá se napila pouze vody. Jinak zůstaly jejich stravovací návyky stejné.

Následné zkoumání odebraných krevních vzorků ukázalo, že skupina, která si dávala před spaním ocet, měla ráno skutečně nižší hladinu cukru v krvi. Vědci došli k závěru, že jablečný ocet pomohl glukózu srazit přibližně o šest procent. “Tato data naznačují, že příjem octa před spaním může příznivě ovlivnit odbourávání glukózové koncentrace u pacientů s diabetem,” uvádějí vědci v závěrečné zprávě.

Jablečný ocet můžete použít i jako skvělé dochucovadlo salátu. / Foto: Shutterstock

Obecné typy ke snížení krevního cukru

Jablečný ocet není jedinou cestou, jak si pomoci k nižší hladině cukru v krvi. Stále platí několik obecných tipů, jak držet tento stav pod kontrolou. Mezi ty nejúčinnější patří:

  • Stravujte se různorodě, a to včetně zeleniny, ovoce a škrobovitého jídla, například těstovin.
  • Udržujte příjem cukru, tuku a soli na minimu.
  • Každý den snídejte, obědvejte a večeřte. Žádné jídlo nepřeskakujte.

Foto: Shutterstock, zdroj: Diabetes Care

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments