Vedlejší účinky třetí dávky vakcíny proti covidu-19. Takto se budete cítit

V Čechách, stejně jako v řadě dalších zemí, probíhá očkování proti covidu-19 třetí dávkou. Třetí dávka byla primárně určena těm, kteří mají oslabený imunitní systém. Jaké nežádoucí účinky byly zaznamenány po očkování třetí dávkou?

Posilující dávka proti covid-19

Třetí dávka vakcíny proti covid-19 je reakcí na snížení účinku vakcín proti mutaci delta. Třetí dávka se doporučuje osobám nad 60 let, kteří ukončili očkování před 8 měsíci. Třetí dávku by měly dostat i osoby v domovech pro seniory. Doporučená je i pro chronicky nemocné, lidi s oslabenou imunitou, pracovníky ve zdravotnictví a pracovníky v sociálních službách.

Vedlejší účinky jsou mírné

Po třetí dávce očkování uvádějí lidé stejné vedlejší příznaky, jako při očkování druhou dávkou. Jedná se o bolest hlavy, mírnou teplotu, bolest v místě vpichu a únavu. Vedlejší účinky se projevují ve stejné míře, jako po druhém očkování (nejsou mírnější). To může být způsobeno především tím, že je třetí dávka určena zejména osobám se sníženou funkcí imunitního systému.

Foto: Shutterstock

Nejčastější vedlejší účinky

Největší procento oslovených očkovaných uvádělo reakci a bolest v místě vpichu. Přes 70 % osob dále uvádělo, že trpěli teplotami nebo bolestmi hlavy. Uváděné vedlejší účinky byly označeny jako mírné, trvaly krátce. Nejvíce byly zaznamenány den po aplikaci očkovací dávky.

Jakou třetí vakcínu dostanu?

Ti, kteří jsou očkování vakcínou mRNA Comirnaty od společnosti Pfizer/BioNTech dostanou totožnou látku. Stejnou třetí dávku dostanou i očkovaní látku mRNA Spikevax od Moderny.

Kdyby některá z uvedených látek nebyla dostupná, lze je vzájemně zaměnit.

Vakcínu mRNA dostanou jako třetí dávku i ti, kteří dostali v první dávce Janssen vakcínu nebo v první a druhé dávce vakcínu AstraZeneca.

Pokud někdo covid-19 prodělal a následně se nechal očkovat, není nutné podstoupit třetí dávku očkování.

Foto: Shutterstock, Zdroj: TheNewYorkTimes.com, Business Insider

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments