Cena vajec na Velikonoce může ještě citelně vyskočit

Zase ta vejce. Velkým tématem bylo jejich zdražování v posledních měsících minulého roku, ovšem problém podle všeho jen tak nekončí. Podle statistického úřadu jsme loni v lednu za deset vajec platili průměrně 36 korun. To je cena, na kterou jsme dlouhodobě zvyklí. Tento rok už je to ale podstatně více a sice 60 korun.

Lidé se na vejce vrhají

Ani tam se ale cena zřejmě nezastaví. Zatímco loňský nárůst ceny vajec byl způsoben především tím, že v řadě evropských zemí řádila ptačí chřipka a tuzemští chovatelé tak mohli vyvážet i na jiné trhy, teď se potíže prohloubily, protože už i u nás muselo být přistoupeno k masivnímu vybíjení celých chovů, a to v opravdu významné míře.

Jak pro Seznam Zprávy uvedl ředitel drůbežárny Kosičky, trh s vejci je začátkem roku úplně vzhůru nohama. Bylo totiž zvykem, že v lednu vejce po vánoční sezóně vždy zlevňovala. Letos je tomu po dlouhé době úplně naopak. Tato potravina prudce zdražuje.

Popisuje, že lidé už vejce v panice vykupují, a to nejen z obchodů, ale fronty se tvoří i před samotnými drůbežárnami, tedy přímo u zdroje. Lidé chtějí alespoň trochu ušetřit, i když už to jde jen obtížně, protože i u zdroje začínají být vejce vzácná.

Foto: Shutterstock

Jak vyskočí cena?

Toto chování celé situaci nepřispívá. Jak uvádí drůbežář, dříve by si lidé vzali jedno plato, dnes jich ale berou rovnou pět. Očekávají totiž, že vejce budou dále zdražovat a že případně může dojít i k jejich nedostatku. Takto však celou záležitost ještě prohlubují a vlastně tak dochází k jakési variaci na sebenaplňující se očekávání.

Odborníci dnes vycházejí z toho, že plato deseti vajec bude stát minimálně 70 korun. Může to ale být i horší. Vyloučena není ani cena dosahující ke stokoruně za toto malé plato. Podle zástupce online obchodu Košík se cena krátkodobě určitě zvedne a z důvodu spotřebitelského chování hrozí i přechodné vyprodání.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Aster
Aster
1 rok

No, to si pomůžou, nakupovat vejce na velikonoce už teď…to může napadnout jen cvoky! Jak je chtějí do těch velikonoc uchovat? Hlavně borci z paneláků – navíc nechápu, proč je třeba na velikonoce mít kopu vajec – nač?