Velká banka v Česku má průšvih. Byla zařazena na odpudivý seznam

V době velké nejistoty v bankovním sektoru se v některých případech přidávají ještě další problémy. Jak se teď ukázalo, jednomu velkému čelí bankovní dům Raiffeisenbank International, který podniká také v České republice a má zde velmi výnosný byznys a jednu z největších bank.

Těžká situace

Kromě domovského Rakouska to však není jediná země, kde tato banka působí. Stále je totiž přítomná také v Rusku, což teď při zveřejnění nové zprávy o tomto stavu překvapilo. Mnozí totiž měli za to, že západní společnosti, obzvlášť v tak choulostivé oblasti, jako je finančnictví, z této země odešly.

V případě Raiffeisenbank se tak ale nestalo a podle všeho tato banka dobrovolně zemi opustit nehodlá. To se však nelíbí Evropské centrální bance, která začala na tuto instituci tlačit, aby zahájila kroky k opuštění této sankcionované země. To by mělo vyústit v prodej či uzavření tamní pobočky.

Jenže pro Raiffeisenbank to není jen tak. Její ruský byznys je velmi výnosný a tvoří značnou část zisků této banky. Pakliže by o něj přišla, těžko si představit méně vhodnou dobu, než je tato. Řada evropských bank má potíže a jsou pod tlakem. Pakliže by se ukázalo, že Raiffeisenbank přichází o důležitý trh, mohlo by to vyvolat nehezké konsekvence.

Foto: Shutterstock

Tohle není dobré

Bance ale dost možná nic nezbude. Tlačí na ni totiž už i Američané. Ti podle Reuters prošetřují podezření, zda náhodou firma nepomáhá obcházet uvalené sankce. A aby toho nebylo málo, Raiffeisenbank se ocitla i na velmi nepěkném seznamu, který sestavuje ukrajinská agentura pro předcházení korupci NAZK. Ta banku uvedla jako jednoho ze sponzorů války. Poskytuje prý služby fiktivním společnostem na Kypru, jež jsou napojeny na ruské oligarchy.

V poslední době se o západních firmách stále působících v Rusku začalo opět hlasitě mluvit. Ukázalo se totiž, že jich je překvapivě hodně. Mezi bankami je to dále třeba Unicredit a mezi obchody potom hned dva s velkou českou stopou. V koncernu Metro, které provozuje Makro, drží největší podíl čeští miliardáři Křetínský s Tkáčem a ruská pobočka Globusu je prý řízena přímo z Prahy.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Janča
Janča
3 měsíců

….a co jako, že působí v Rusku. Píšete to,jako by ta banka byla jedovatá. Naopak u mě má palec nahoru, všichni jste se zbláznili? A nějaká ukrajinská agentura je bezpředmětná, nejvíce korupční stát už nás stál velmi mnoho.

Last edited 3 měsíců by Janča
Pavel
Pavel
1 rok

Na bázi módní protiruské hysterie zpolitizované bankovnictví poškozuje banky a jejich klienty.

lsstratus
lsstratus
1 rok

Sestavuje ukrajinská agentura pro předcházení korupci NAZK. To je vtip, nejzkorumpovanější země v Evropě.

Josef
Josef
1 rok

Tak za prvé Tkáč není český podnikatel a za druhé, navzdory sankcím Německo dlouho odebíralo ruský plyn a ještě nám ho draze přeprodávali. A za třetí pokud by měly být uvaleny sankce tak na všechny ruské podnikatele u nás, a s okamžitou platností a ne je pomalu stupňovat a ještě jen na někoho. Prostě všechny ty putinomily odstřihnout od jejich majetku a ještě je s okamžitou platností vykázat z republiky. Tečka!

Tony
Tony
1 měsíc
Reply to  Josef

Amen

Martina
Martina
1 rok

Kurník to není ani možné, že někdo napíše, že Rajfky je sponzorem války!!!! A co je celá západní Evropa a Amerika? Ti všichni cpou peníze a posílají zbrojní materiál na Ukrajinu. Naše společnost je sponzorem války. Kdyby jsme se do konfliktu nepletli, bylo by už dávno po něm. To Američani rozdmýchávají nepokoj a sunou Evropu do války a naši státníci ji poslouchají jako ovce.

Maroš
Maroš
1 rok

Ukrajinská agentura pro předcházení korupce NAZK? Děláte si srandu? Korupci prohlnilá krajina, spravována oligarchami peckuje evropskou banku pro podezření s napomáhání ve válce? Je to nejen směšné, ale také tristní.