Velká rána pro Čechy. Stát jim zruší největší finanční výhodu, jakou mají. Lidé přijdou o spoustu peněz

Lidé už v dnešní době mohou čerpat jen velmi málo finančních výhod, které by jim vylepšily jejich domácí rozpočty. Pravdou je, že se všechno postupně osekává, až je to úplně nepoužitelné. Dlouhou dobu však přetrvávalo stavební spoření, ačkoliv se o jeho redukci mluvilo už hodně dlouho.

Příspěvek stále padá

Na jedné straně zaznívají názory o tom, že jde o jeden z mála finančních produktů, který si Češi osvojili a umí ho používat. Ostatně, stavební spoření má přibližně třetina občanů, což je skutečně velký počet. Na druhé straně ale zaznívají námitky, které zdůrazňují, že lidé už tento produkt zdaleka nevyužívají k jeho původnímu účelu, a to je možnost pořídit si nebo zrenovovat bydlení.

Jednoduše ho mají pouze jako jinou formu spoření, která se vyplatí hlavně kvůli každoročnímu státnímu příspěvku, který aktuálně činí dva tisíce korun. Už od příštího roku by se však měl snížit na tisícovku, což je propad o padesát procent. Jde o návrh v rámci konsolidačního balíčku, který má za cíl úspory státu.

Trend je přitom neúprosný a vše směřuje k tomu, že státní podpora stavebního spoření jednoduše skončí. Ostatně, spekulovalo se o tom už teď, nakonec ale došlo jen ke snížení. V zákulisí se ale spekuluje o tom, že se to v příštích letech dorazí.

Foto: Shutterstock

Jenom na nízkoenergetické bydlení

Nebylo by divu, vždyť stavební spoření tu máme celých 30 let a podpora od státu v něm kontinuálně klesá. Ze začátku činila velmi štědrých 4500 korun. Potom se snížila na stále slušných 3000 korun a v roce 2011 potom spadla na současné dva tisíce. A teď přichází další propad, který zjevně nebude poslední.

Že to stát myslí s osekáváním stavebního spoření vážně, dokládá i skutečnost, že se výnosy z tohoto produktu budou muset danit. A aby toho nebylo málo, zvýhodněné úvěry ze stavebního spoření bude možné čerpat pouze účelově, a to na opatření snižující energetickou náročnost bydlení.

Jde jednoznačně o opatření, která snižují atraktivitu stavebního spoření jako takového. Je vůbec otázkou, zda se tento produkt v příštích letech nějakým způsobem udrží, nebo poptávka po něm zcela opadne.

Foto: Shutterstock, zdroje: Peníze, iRozhlas

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Bedřich Skácel
Bedřich Skácel
7 měsíců

Vláda je banda zločinců.

Miloslav
Miloslav
7 měsíců

Doporučoval bych všem lidem kteří mají své úspory v bankách aby si je vybrali a tím pádem banky strachují protože oni ty prachy nemají.Aspoň by si uvědomí že se k svým zákazníkům mají jinak chovat

Josef
Josef
7 měsíců

Pokud zruší příspěvek spoření stávající smlouvy, tak to majitel účtu může vymáhat soudní cestou po státu.
Pokud nepodepsal prohlášení, že se příspěvku vzdává.

Josef
Josef
7 měsíců

Od. Devadesátých let minulého století vlády nic jiného nedělají, než nějakým způsobem snaží se okrádat lidi

Jarda
Jarda
7 měsíců

Tento produkt skončí v propadlišti dějin. Již teď je to jenom obohacování bank na úkor státu a klientů. Měli to zrušit hned a bez náhrady. Za záložení spoření chtějí banky klidně i 2000Kč a poplatek za vedení účtu je taky dost vysoký. Člověk nakonec zjistí, že každý rok příjde o veškeré úroky a ještě mu poplatek urve čas příspěvku od státu. Nakonec tak od státu nedostane 2000Kč ale jen 1700Kč a nyní když to osekají na 1000Kč tak pouze 700Kč. Děkuji, ale tohle už se do budoucna nevyplatí a každý rozumný člověk staré spoření zruší a nové již nezaloží. Jako… Číst vice »

milos
milos
7 měsíců
Reply to  Jarda

Přesně tak, zrušit všechny podobnýzvýhodnění na kterých zprofitují jen banky a pojišťovny.