Stát zruší jednu z největších výhod, kterou Češi mají. Přijdou o peníze. To si snad dělají legraci, co budeme dělat?

Stát se chystá sáhnout Čechům na jejich zlaté prase. Jestli totiž některý z finančních a bankovních produktů opravdu milují, potom je to stavební spoření. V zemi, kde lidé nechávají ležet své úspory na běžném účtu bez úroku, je to jedna z mála věcí, kterými se povedlo přimět je k alespoň trochu rozumnému využívání volných finančních prostředků.

Nedává to prý smysl

Jak se ale zdá, stavební spoření dostane pořádnou ránu, ze které se nemusí jen tak otřepat. Jeho výhody totiž mohou být značně osekané, případně úplně zrušené. Bavíme se tu přitom o produktu, který využívá celá třetina Čechů. Na další přitom stavební spořitelny cílí aktuálně poměrně silnou marketingovou kampaní.

Stavební spoření už je na trhu 30 let a za tu dobu se osvědčilo. Jedním z jeho největších lákadel je každoroční podpora, na kterou má nárok každý, kdo tento produkt aktivně využívá a naspoří potřebnou částku. Aktuálně tato podpora činí 2000 korun ročně. Už brzy by ale mohla být nižší, nebo dokonce žádná.

Ministr financí totiž pro server Seznam Zprávy odhalil to, o čem se už nějakou dobu šušká. Ve hře je konec podpory stavebního spoření, po kterém většina ekonomů už řadu let volá. Podle nich je podpora tohoto produktu neefektivní, a ačkoliv ho využívá třetina populace, na tuto podporu se skládají úplně všichni, protože jde ze státního rozpočtu.

O co přijdete

Navíc se prý ukazuje, že stavební spoření už zdaleka neplní svou primární úlohu a nekončí v bydlení. Lidé ho používají jen pro efektivnější správu svých financí, aby načerpali nabízený příspěvek. Celé to pak stojí 4 miliardy korun ročně. V době rostoucího dluhu se tak nabízí možnost, jak trochu ušetřit.

Jak by to celé mohlo vypadat? V případě nových smluv je poměrně pravděpodobné zrušení státní podpory jako takové. Pokud ale jde o už uzavřené smlouvy, tam to není tak jednoduché. Zrušení celé podpory není možné, avšak lze ji snížit, o čemž se uvažuje. Ostatně, k tomu už několikrát došlo. Pamětníci si možná vzpomenou, že původně činil roční příspěvek dokonce 4500 korun. Teoreticky by podporu bylo možné snížit třeba na symbolickou stokorunu ročně. O tom se však ještě bude jdnat.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Lenka
Lenka
1 rok

a co máme jist to nevíte se?

Lenka
Lenka
1 rok

to se mi zdá jenom to není pravda?

Rostislav
Rostislav
1 rok

Jj banky,jen z nás dupou peníze, já na spořícím účtu u raifky jsem za měsíc měl za dvou milionů dostal 128 korun. No mazec.😁všechno je lepší než banky.

Dresler
Dresler
1 rok

Tak potřebují zalepit 4miliardy?! Ale že populisticky zrušili EET, z kterého bylo 14miliard ročně jen proto že je zavedla Babišova vláda to jim nevadí!!!!