Velký český řetězec prodával maso z Ukrajiny. Tak to prasklo, zákazníci zuří

Bezpečnost potravin je v posledních dnech a týdnech hojně skloňovaným tématem a není vůbec divu. Zjistilo se totiž, že na východoevropské trhy ve velkém proudí potraviny z Ukrajiny. O tom se dlouho vůbec nevědělo a nikdo to neřešil.

Lidé to nechtějí

Jenže pak se ozvali sami zemědělci, kterým se zdálo podivné, že výkupní ceny za jejich produkci klesají. A tak se ukázalo, že obchodní řetězce raději nakupují levněji ukrajinské zboží.

V Polsku a na Slovensku proto už zakázali dovoz ukrajinské pšenice. Navíc se zjistilo, že tamní potraviny nemusí splňovat ty nejnáročnější evropské normy a někdy obsahují látky, které už na zdejší trhy vůbec nepatří. Například Kaufland tak musel narychlo stahovat slovenskou mouku vyrobenou z ukrajinské pšenice.

Na sociálních sítích se teď rozvířila debata nad počínáním obchodního řetězce Tesco, který měl prodávat maso z Ukrajiny, jak prokazují fotografie, které publikoval například server PrahaIn. Někteří zákazníci po zjištění toto maso vraceli.

Foto: Shutterstock

Jaké maso se k nám dostává

Zástupci obchodního řetězce se však snaží obavy z takového masa rozehnat. Nejde prý o záležitost poslední doby, ale v prodeji už je delší dobu, a jelikož se dostává na evropské trhy, musí splňovat také zdejší standardy.

Tak jistá už si ovšem není například Agrární komora České republiky, které před podobným dovozem varuje právě s ohledem na to, že to nemusí být úplně prvotřídní produkce.

Pakliže jde ale o drůbeží maso, o kterém je v tomto případě řeč, největším dovozcem do České republiky je Polsko. Bohužel ani v jeho případě nejsou zkušenosti nejlepší a polské maso nemá zrovna dobrou pověst.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Stanislav
Stanislav
6 měsíců

Maso je maso a pokud vím, tak maso a masné výrobky, jak naší, tak stejně i cizí provenience prochází přísným veterinárním dohledem. U té cizí ještě důkladněji. Takže podle mě je to jen nafouknutá bublina živená protiukrajinskými silami. Jak maso, tak i slunečnicový olej, kukuřice a spousta dalších komodit se před válkou dovážela z Ukrajiny a nikomu to nevadilo a najednou hrůza třepe kurníkem.

Míla
Míla
6 měsíců
Reply to  Stanislav

Je vidět že o tom nic nevíte a jen se snažíte omlouvat zkorumpovanou Ukrajinu.Madarsko, Polsko…zjistilo pšenici kontaminovanou ale u nás je v pořádku?50 let jezdím s kamionem po světě a tak vím jak to chodí.

Chřenovák
Chřenovák
6 měsíců
Reply to  Stanislav

👍👍👍

Jaro
6 měsíců
Reply to  Stanislav

Tak ono jde o to jak se ty kontroly dělají a jestli se neprimouri oko když to je z Ukrajiny,ale více mi nejde do hlavy ,proč se posílaly na Ukrajinu kamiony humanitární pomoci s jídlem a naráz oni posílají jídlo k nám a mají ho nadbytek ,to my vysvětlete.