Veškerý prach ze žaluzií zmizí najednou a rychle. Dříve mi to trvalo, ale už to jinak nedělám

Žaluzie jsou praktickým způsobem stínění, který chrání před sluncem, pomáhá udržovat teplotu a zajišťuje soukromí. Jejich správné čištění je klíčové pro dlouhodobou funkčnost a zdravotní bezpečnost, zvláště pro alergiky. Na lamelách se usazuje prach a pyl, proto by mělo být čištění žaluzií pravidelnou součástí úklidu​​.

Jednoduché metody čištění

Pro běžné čištění žaluzií může stačit otření suchým hadříkem nebo využití vysavače s regulací sacího výkonu a malým nástavcem. Tato metoda je vhodná, pokud nejsou žaluzie zanesené mastnotou a nevyžadují důkladnější péči​​​​.

Důkladné čištění za pomoci speciálních pomůcek

V případě silně znečištěných žaluzií lze použít vlhký hadřík, čisticí prostředky nebo ocet. Tato metoda zahrnuje čištění jednotlivých lamel a je časově náročnější, ale zajišťuje dokonalou čistotu. Pro efektivnější čištění lze využít speciální dvou až pětilamelové kartáče a prachovky, které ušetří čas a práci​​​​.

Alternativní metody čištění

Dalším efektivním způsobem je použití hadříku z mikrovlákna a tablet do myčky. Tato metoda zahrnuje namáčení hadříku v roztoku vody s tabletou do myčky a následné setření žaluzií od shora dolů a poté otočení a opakování procesu. Je to sice náročnější, ale účinný způsob, jak zajistit čistotu žaluzií​​.

Foto: Shutterstock

Čištění žaluzií s pomocí vysavače a čisticích roztoků

Pro čištění lamelových žaluzií, nejčastěji vyrobených z hliníku, je vhodné začít vysáváním prachu a následně použít roztok teplé vody, octa a mycího prostředku na nádobí. Pro mastné nebo zaschlé skvrny je ocet účinným čistícím prostředkem. K dispozici jsou i speciální čističe žaluzií s plastovým držákem a návleky z mikrovlákna, které mohou být použity jak pro suché, tak i mokré mytí​​.

Doporučení na závěr

Závěrem je důležité zdůraznit, že pravidelnost a správný výběr čisticích technik jsou klíčové pro udržení žaluzií v optimálním stavu. Důležité je také nezanedbat úklid prostoru pod žaluziemi, kde se může stékat špinavá voda během mytí. S pravidelným a správným přístupem k úklidu se žaluzie stanou nejen estetickým, ale i funkčním prvkem vašeho domova.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Jiřina vallova
Jiřina vallova
7 měsíců

Tak jak vždy jsme se nic nedozvěděli,zase článek o ničem, čekala jsem návod na rychlé vyčištění a ono nic,