Pokojové rostliny vyžadují kousek toaletního papíru. Kdo to udělá, může si pogratulovat

Samozřejmě všichni víme, proč si domů kupujeme toaletní papír. Přesto ale mnoho z nás netuší, jak nám jeho savé schopnosti mohou pomoci i v péči o pokojové kytky. Užitečné jsou především ruličky z tvrdého kartonu.

Od klíčení až po zahradu

Stávají se z nich vítaní pomocníci malých rostlinek. Stačí, když je z jedné strany nastříháte a pak přeložením vytvoříte papírovému kelímku dno. Vzniklé nádobky naskládáte na plech vedle sebe, naplníte hlínou a sazeničkami, které ještě potřebují doma trochu zesílit. Toaletní papír je ale může provázet už od začátku jejich života.

Semínka ze zeleniny, kterou budete chtít zasadit i příští rok, můžete přes zimu uchovat zabalená v toaletním papíru. Až přijde čas, kdy byste je měli dát naklíčit, opět vám jako podložka, která udrží potřebnou vlhkost, poslouží toaletní papír. Použijte ale více vrstev, protože je tenký a rád se trhá.

Z kartonové rolky potom rostlinkám uděláte dočasné květináče, ze kterých na jaře rostlinku vyjmete a přesadíte na zahradu. Pokud ale poskládané papírové dno opět rozložíte, aby se měly kořeny kam rozrůstat, můžete rostlinku zasadit i v jejím příbytku. Papír se časem rozloží sám.

Ubrání před škůdci

Kolem mladých sazenic můžete do půdy zatlačit i nepoužité papírové ruličky. Rozřezáním vytvoříte z každé 2 – 3 kulaté ochrany, které zabrání škůdcům, jako jsou slimáci, aby si na nich pochutnali.

Navlhčeným papírem můžete otírat zaprášené listy pokojovkám. Nebo stírat vodu, která ulpěla na listech sukulentů po zalévání.

Schováváte si přes zimu do mrazáku nasušené bylinky? I ty můžete po usušení zabalit do toaletního papíru a s ním je potom dát zamrazit.

Foto: Shutterstock

Ochrání kořeny před přelitím

Záchodový papír může být i vaším SOS pomocníkem, pokud jste nějakou pokojovku přelili. Častěji se to stává právě v zimě, kdy si ne každý uvědomí, že rostliny potřebují mnohem méně závlahy. A tak se setkáváme s uhnívajícími kořeny, upadávajícími listy a nakonec i úhynem celé rostliny.

Pokud se vám děje něco podobného, nestačí, že začnete kytky zalévat méně. V 1. řadě musíte jejich kořeny osušit. A to nejlépe tak, že kytku vyjmete z květináče a její kořeny omotáte toaletním papírem. A trošku ho na ně přitlačíte, aby nasákl přebytečnou vodu. Tuto činnost opakujte, dokud nebude papír suchý. Potom můžete do květináče rostlinu vrátit.

Pokud se obáváte, že byste mohli kytky přelít, zasuňte preventivně do květináče trochu poskládaného toaletního papíru. On si s přebytečnou vodou poradí.  A když uvidíte, že je nasáklý, prostě ho vyměňte.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments