Většina lidí dělá při úklidu domácnosti velké chyby. Řídí se totiž nesprávnými poučkami

Rady na úklid z dílen našich babiček a prababiček nemusí fungovat vždy. Některé jsou nesprávné, jiné překonané a naleznete i několik vysloveně nebezpečných rad, kterými se nikdy při úklidu neřiďte. Poradíme vám, jak se v radách orientovat.

Usnadněte si úklid

Ti, kteří nepatří mezi hrstku šťastných s domácí pomocnicí na úklid, se musí týden co týden potýkat s nepříjemnými zážitky při několikahodinovém procesu očisty domácnosti. Ačkoliv si můžete pomoci nejrůznějšími moderními přístroji, náročné práci se nelze zcela vyhnout. Najdete mnoho osvědčených rad, které pomohou, bohužel najdete i ty, které nefungují nebo jsou dokonce nebezpečné.

Desinfekce čisticích houbiček

Je pravdou že se bakterie v houbičkách na nádobí rychle šíří. Bohužel není pravdou, že je zničíte v mikrovlnné troubě. To by musela být houbička v mikrovlnce natolik dlouhou dobu, že hrozí riziko jejího vzplanutí. Po zahřívání v mikrovlnce zůstává v houbičkách téměř polovina bakterií co předtím, některé se dokonce teplem začnou více množit. Raději používejte utěrky, které můžete vyprat při vysokých teplotách nebo ještě lépe, houbičku jednou týdně vyměňte.

Solí proti barvení

Nový kus oblečení je rizikem pro ostatní tkaniny. Někdo radí, abyste do pračky přidávali sůl, mělo by to pomoci k fixaci barev. Bohužel toto nefunguje, a i se solí vytáhnete obarvenou várku prádla, pokud jste koupili tkaninu, která nemá barvu zafixovanou přímo od výrobce.

Foto: Shutterstock

Na skvrny lakem na vlasy

Stříkání odolných skvrn na oblečení lakem na vlasy kdysi pomáhalo. Většinou se tak zachránilo dětské oblečení pomalované fixami. To bylo ale v dobách, kdy laky na vlasy obsahovaly velké množství alkoholu. Dnes jsou často s minimem alkoholu a mají i přídavky olejů, které vedou k ještě větší mastnotě na oblečení.

Další rady, které nefungují

  • Varná deska se špatně čistí od mastnoty, rozhodně ji ale nenatírejte autovoskem.
  • Bakterie nezabijete přelitím horkou kohoutkovou vodou. Je nutné použití chemických prostředků.
  • Kolové nápoje pomáhají při odstraňování rzi, nepoužívejte je ale na toaletu, nezbaví vás bakterií.

Rady na úklid z dílen našich babiček a prababiček nemusí fungovat vždy. Některé jsou nesprávné, jiné překonané a naleznete i několik vysloveně nebezpečných rad, kterými se nikdy při úklidu neřiďte. Poradíme vám, jak se v radách orientovat.

Foto: Shutterstock, zdroj: Bestlifeonline

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 rok

Vy se z těch bakterií a superúklidu domácnosti jednou zblázníte – pokud se tak už nestalo.