Jak poznat infarkt a správně podat první pomoc?

Akutní infarkt myokardu je nejzávažnější onemocnění srdce, které je dnes označováno jako civilizační choroba. Souvisí s vysokým cholesterolem, stresem, nedostatkem pohybu a nezdravou stravou. Postihuje čím dál mladší ročníky, a tak je dobré vědět, jak infarkt poznáte a jak podat nemocnému první pomoc.

Co je to infarkt myokardu?

Jedná se o nejzávažnější srdeční onemocnění, které může končit až smrtí. Je proto životně důležité podat ohroženému co nejrychleji první pomoc. Infarkt myokardu vzniká ve chvíli, kdy se sníží průtok krve a srdeční tepna se zcela ucpe. V cévách se usazují aterosklerotické pláty, které se tvoří ukládáním cholesterolu. Proto je infarkt tolik závislý na našem (ne)zdravém životním stylu. Když pak dojde k prudkému zúžení srdeční tepny, sníží se i zásobování srdečního svalu krví, tedy kyslíkem, a dochází k infarktu.

Jak poznáte, že máte infarkt?

Jedním z příznaků infarktu je tupá bolest, tlak nebo pálení za hrudní kostí. To se postupně šíří do celé paže i krku. Nemocný se začne prudce potit a může mít pocit dušnosti, nevolnosti a celkové schvácenosti. V některých případech přestane nemocný reagovat na vnější podněty a upadne do bezvědomí.

První pomoc při infarktu

Pokud zjistíte, že ve vaší blízkosti někdo dostal infarkt, na nic nečekejte a okamžitě vytočte číslo 155 pro rychlou záchrannou službu. Operátorka pošle lékaře a záchranku na místo, kde se s nemocným nacházíte, a bude vám udílet cenné rady, jak s nemocným zacházet.

Pokud máte po ruce Aspirin nebo Anopyrin, rychle ho nemocnému podejte. Tento lék chrání srdce a zabraňuje nedostatku jeho okysličování. Navíc ředí krev a pomáhá rychlejšímu zprůchodnění postižené tepny.

Snažte se nemocného udržovat v klidu, neustále na něj mluvit a vyžadovat kontakt. Neměl by se však namáhat. Pokud by se objevily komplikace, nemocný by upadl do bezvědomí a neviděli jste náznaky dýchání, okamžitě zahajte resuscitaci srdce. Pokračujte až do příjezdu záchranářů, kteří vás vystřídají.

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments