Doplňky stravy jsou všudypřítomné. Ale mají vůbec nějaký efekt?

Většina z nás by chtěla mít plné tělo prospěšných látek, vitaminů a minerálů, aby každý kousek fyzického „já“ byl plně funkční. Bohužel v dnešní době vařené stravy, kdy většina prospěšných látek přichází nazmar, je velmi těžké získat alespoň přijatelnou denní dávku. Pro vyrovnání hladiny slouží tzv. doplňky stravy, kdy je možné s jedinou pilulkou nahradit hodnoty až několika jídelních chodů. Takové doplňky skrývají mnoho zásadních výhod, ale mají i své negativní dopady.

Neslouží jako náhrada stravy

Pokud se spoléháte pouze na doplňky stravy a sem tam si na hlad dopřejete kus jídla, u kterého nedbáte na pestré a zdravé složení, zaděláváte si na pořádné potíže. Kromě vitaminů a minerálů totiž lidské tělo potřebuje i spousty dalších látek, které jsou obsaženy v běžné stravě. Denní jídelníček by se měl skládat z několika jídel z přiměřených porcí a být bohatý na bílkoviny, zdravé tuky a obsahovat také přiměřené množství sacharidů. Pomocí vitaminových doplňků lze jen dohnat to, co jste nemohli přijmout v běžné stravě.

Multivitamim může být krokem vedle

Nechtějte za každou cenu získat všechny prospěšné látky v jedné tabletě. Multivitamin se sice na zadní straně obalu pyšní bohatým obsahem, avšak někdy méně znamená více. Při výrobě pilulky s obsahem pouze několika vitaminů se dbá na jejich přesnou dávku prospěšnou pro tělo. Při konzumaci multivitaminu sice přijmete mnoho vitaminů, avšak již v omezeném množství. Proto se raději zaměřte na fakt, který vitamin potřebuje vaše tělo nejvíce.

Hypervitaminóza

Název napoví mnohé. Jedná se o onemocnění, kdy pacient konzumuje až přílišné množství vitaminů ve formě doplňků stravy. Pokud se množství vitaminů v játrech přemnoží na nebezpečnou úroveň, začnou působit toxicky a tělo začne tuto skutečnost projevovat. Pokud se u vás z nevysvětlitelných důvodů objeví kožní onemocnění, trávící obtíže, únava a další nepříjemné stavy, zvažte, zdali nepřijímáte až přílišné množství vitaminů.

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.