Alergie na chlad opravdu existuje. Jak ji vyléčit?

Alergie na chlad je nejčastěji spojována s obdobím podzimu a zimy, objevit se ale může i během léta. Drtivá většina lidí o její existenci nemá ani tušení a lékaři zatím neodhalili přesný mechanismus jejího vzniku. Co to alergie na chlad vlastně je? A jak se projevuje? To a mnohem více se dočtete v našem dnešním článku!

Alergie na chlad? Vážně existuje!

Možná patříte mezi velkou skupinu lidí, jež až do této chvíle nevěděli, že něco jako alergie na chlad vůbec existuje. Nejčastěji se projevuje jako chladová kopřivka, která se vyskytuje ve třech základních typech:

 • Symptomatická chladová kopřivka
 • Idiopatická získaná kontaktní chladová kopřivka
 • Familiární chladová kopřivka
 1. Symptomatická chladová kopřivka

  Tento typ chladové kopřivky se zpravidla vyskytuje jako doprovodný příznak některých chorob – například potravinové alergie, lékové alergie, revmatoidní artritidy, streptokokové infekce, střevních parazitech a podobně.

 2. Idiopatická získaná kontaktní chladová kopřivka

  Idiopatická získaná kontaktní chladová kopřivka je nejčastějším typem alergie na chlad, která dokáže potrápit jak muže, tak i ženy všech věkových kategorií. Projevuje se kopřivkovými pupeny nebo souvislými kopřivkovými ložisky na místech, jež jsou vystavována přímému působení chladu.

 3. Familiární chladová kopřivka

  Posledním typem je familiární chladová kopřivka, která je ze všech typů nejméně častá, ba dokonce vzácná. Objevuje se nedlouho po narození a trvá neomezeně dlouhou dobu. Příčinou vzniku familiární chladové kopřivky je pobyt venku za chladného počasí s následným návratem do tepla. Projevuje se červenými ložisky různě na těle, dokonce i na těch, jež nebyly přímo vystaveny chladu.

Jak se alergie na chlad léčí?

Zajímá vás, jak probíhá léčba alergie na chlad? Nejčastěji se postupuje tak, že jsou pacientovi podávána antihistaminika 2. generace, ta se podávají jak při samotných obtížích, tak v rámci prevence.

Stejně tak je důležité používat v zimě vhodné krémy, které pokožku ochrání před negativním působením chladu. Krémy by měly být hutné a bez obsahu vody.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments