Vodní kámen z koupelny konečně zmizí. Použijte opravdu účinný domácí čistič

Přírodní čističe mohou být stejně účinné, nebo dokonce účinnější, než komerční přípravky na chemické bázi. Zkuste vyčistit koupelnu ekologicky, bez zatížení životního prostředí. Ušetříte nemalý peníz a čistidlo budete mít stále při ruce.

Nepřítel čistoty, vlhkost v koupelně

Koupelna je vždy vlhkou místností ať už zapojíte odsavač par nebo větráte okny s ventilací. Je to právě vina vlhkosti, že se vám ve spárách objevuje plíseň a na vodovodních bateriích je rez. Rez se také okamžitě vytvoří, když odložíte kovový předmět na okraj umyvadla nebo vany.

Jak odstranit rez v koupelně

Na rez v koupelně si smíchejte jedlou sodu s několika kapkami vody a vznikne hustá pasta. Nebo stačí jedlou sodu nanést na hrubou část houbičky a začít čištění. Pokud byste měli souvislý pás rzi, je vhodné vyrobit si směs ze tří dílů jedlé sody a jednoho dílu octa. Pastu nanesete na pás rzi a necháte několik hodin působit.

Zbavte se vodního kamene

Na vodní kámen je dobré použít ocet, ale pokud potřebujete čistit pastou, smíchejte kuchyňskou sůl a citronovou šťávu. Získáváte univerzální čistič na vodní kámen, ale i na nejrůznější typy skvrn. Ve starších koupelnách je problém s opravdu zašlými spáry mezi kachličkami. Účinný čistič vznikne smícháním jednoho dílu jedlé sody a půl dílu peroxidu vodíku. Naneste směs na spáry, nechejte působit asi půl hodiny a setřete.

Foto: Shutterstock

Čištění chromových povrchů

Chromované baterie určitě nevypadají hezky, pokud jsou na nich rezavé skvrny. Ty odstraníte, když nalijete ocet do rozprašovače a baterii postříkáte octem. Pokud byste potřebovali čistit abrazivním povrchem, smotejte si z alobalu kuličku a namočte ji do coca-coly. Baterii můžete před rzí ochránit na delší čas, pokud ji natřete voskem na auto.

Nejúčinnějším pomocníkem proti vodnímu kameni a rzi je prevence. Vanu, umyvadlo a baterie po použití opláchněte čistou vodou a otřete suchým hadříkem.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments