Smažení řízků vyžaduje jednu věc, kterou téměř nikdo nezná. Výsledek pak nestojí za nic

Připravit opravdu dobré řízky je docela kumšť. Řízky mají být křupavé a zároveň měkké, dozlatova vypečené a zároveň nepříliš nasáklé tukem, voňavé a šťavnaté. Jakmile člověk dostane jejich přípravu do ruky, už o tom nemusí ani moc přemýšlet. Ale jak na to, abychom se naučili řízky připravovat správně?

Základ je v mase

Na masu se nevyplatí šetřit a pokud si chcete opravdu pochutnat, měli byste vybírat kvalitní maso z prověřených chovů a od dobrých řezníků.

Jsme zvyklí dělat řízky z kuřecích nebo krůtích prsou, někdy ale stojí za to vyzkoušet třeba stehenní řízky, které jsou výrazně šťavnatější. U vepřového masa je zase dobré sáhnout po krkovici. Pokud se chystáte na vídeňský řízek, je samozřejmostí výběr kvalitního telecího masa.

Pro někoho to možná bude překvapením, ale vynikající a šťavnaté mohou být řízky z králíka – schválně, vyzkoušejte to!

Pozor na klepání

Někdo má rád řízek rozklepaný přes celý talíř, jiný radši vyšší a šťavnatější kus masa. Především u kuřecího či krůtího masa bychom si však měli dávat pozor na to, abychom ho paličkou příliš nerozbili – jeho struktura by i po naklepání měla zůstat pevná. Proto je vhodné maso naklepávat přes folii a spíše rukou, případně jen velmi lehkými dotyky paličkou.

Než začnete maso obalovat, nezapomeňte ho osušit.

Foto: Shutterstock

Obalování řízků

Před obalením můžete řízky namočit třeba do jogurtu nebo do majonézy, aby byly ve finále křehčí. Takový postup však musíte zvolit alespoň hodinu před samotným smažením – pokud tolik času nemáte, přistupte rovnou k obalování.

Žádnou ze surovin do masa příliš nevtlačujte, to totiž obvykle vede k tomu, že se trojobal při smažení odlupuje v celých plátech. Stačí zlehka obalit v mouce, přebytek oklepat, vložit do vajíčka a nakonec lehce obalit ve strouhance. Ideální je přenést řízek rovnou do rozpáleného sádla tak, aby trojobal příliš nenavlhl.

Řízky do trouby: ano, nebo ne?

Někdo je zvyklý dávat řízky po osmažení ještě dopéct do trouby, jiného by to ani nenapadlo. U vepřového, telecího nebo králičího masa je to rozhodně dobrý nápad – maso pak bude jemnější a měkčí. Stačí tedy zprudka osmažit a následně vložit v pekáči do trouby na 20-30 minut, při nižší teplotě kolem 100 °C.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments